Плутон није ни сив, ни плав, већ риђкасте боје са великим светлим срцем на површини

АМЕРИЧКА СОНДА „НОВИ ХОРИЗОНТИ“ НАПРАВИЛА СНИМКЕ ПАТУЉАСТЕ ПЛАНЕТЕ СА РАСТОЈАЊА 12.500 КМ

  • Крећући се брзином од 50.000 километара на сат, што је чини досад најбржом свемирском летелицом, сонда има задатак да прикупи драгоцене податке о Плутону и његових пет месеца

         ПАТУЉАСТА планета Плутон је другачије боје него што се досад веровало - ни сива, ни плава, већ риђкасте боје са великим светлим срцем на површини, јавила је Америчка свемирска агенција (НАСА).

Најновију и досад најдетаљнију фотографију Плутона снимила је са осам милиона километара даљине летелица "Нови Хоризонти" која се након девет година и пређених близу пет милијарди километара приближила овом свемирском телу.

         На фотографији, првој коју је сонда послала након краћег техничког квара, видљиве су и светле тачке које би могле да буде ледене капе као и тајанствена тамна мрља која подсећа на великог морског кита.

         Научници очекују да ће сондина камера високе резолуције послати још јасније и прецизније фотографије након свог историјског прелета, у уторак 14. јула, када буде на свега 12.500 километара од Плутона.

         Крећући се брзином од 50.000 километара на сат, што је чини досад најбржом свемирском летелицом, сонда има задатак да прикупи драгоцене податке о Плутону и његових пет месеца.

         Опремљена је са седам инструмената, међу којима су инфрацрвени и ултраљубичасти спектрометри, телескопска камера високе резолуције и детектор космичке прашине.

         Сонда, коју напаја јединствени термоелектрични генератор, троши мање струје него две сијалице од 100 вати. Атмосфера око Плутона онемогућава постављање сонде у орбиту патуљасте планете, тако да је она принуђена да своја посматрања обави са дистанце.

         По заврштеку своје мисије, сонда "Нови Хоризонти" ће наставити путовање како би се приближила другим објектима у Којперовом појасу, широком прстену препуном космичког „отпада“ који кружи око Сунца, а за који се верује да су остаци од формирања Сунчевог система пре 4,6 милијарди година.

         Сонда има довољно енергије за још 20 година путовања мада неће моћи да обори рекорд Војаџера 1. Лансиран 5. септембра 1977. године, Војаџер 1 је 2013. напустио Сунчев систем, поставши најудаљенији објекат од Земље створен људском руком.

         (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари