Пети марсоход NASA узеће 31 узорак тла Црвене планете

НАСЛЕДНИК CURIOSITY БИЋЕ ПОСЛАТ НА МАРС 2020. ГОДИНЕ

  • Надамо се да ћемо са петим марсоходом направити велики корак у поимању како може да изгледа живот ван Сунчевог система - изјавио руководилац научне комисије пројекта Џон Мастард
  • Посебан задатак „наследника” биће да оцени степен опасности од Марсове прашине и измери количину угљенмоноксида у његовој атмосфери

         АМЕРИЧКА аерокосмичка агенција NASA објавила је научни програм за будући пети марсоход - „наследника“ Curiosity који ће на Марс бити послат 2020. године.

         Његов задатак биће да на Марсу пронађе трагове живота и припреми узорке тла и минерала и достави их на Земљу помоћу „марсоаутомобила“ будућности, рекли су представници NASA на прес конференцији у Лабораторији за реактивно кретање у Пасадени.

         „Концепција мисије Марс-2020 подразумева да на Марсу постоји живот. Штавише, имајући у виду последња открића Curiosity, живот је на Црвеној планети могао да постоји, а ми морамо почети тежак рад у тражењу трагова тог живота. Није чак важно шта ћемо наћи и да ли ћемо уопште наћи. Учинићемо велики корак у правцу разумевања какви су услови били раније на Земљи и како може да изгледа живот ван Сунчевог система“ - изјавио је руководилац научне комисије пројекта Џон Мастард (John Mustard) са Брауновог универзитета у граду Провиденс (САД).

         Мастард је објаснио да је научни програм на 154 странице - о будућем марсоходу - настао у јануару ове године, када је NASA дала налог Лабораторији за реактивно кретање и другим научним организацијама у САД да израде пројекат „наследника“ Curiosity.

         Нови марсоход ће наследити многе техничке детаље, укључујући платформу од свог претходника, иако ће имати друге инструменте који ће му омогућити да избегне „рупе“ у раду садашњег марсохода.

         Један од главних задатака овог ровера, чуло се на прес конференцији, биће откривање могућих знакова живота у „складиштење“ узорака Марсовог тла (укупно 31) с циљем да их будуће експедиције доставе на Земљу. Осим тога, научници планирају да се марсоход искористи као платформа за изучавање услова на Марсу ради изградње базе у којој би се могло живети на његовој површини.

         Наследник Curiosity имаће посебан задатак да оцени степен опасности од Марсове прашине и измери количину угљенмоноксида у његовој атмосфери.

         Горан Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари