Немачки астробиолог: Бактерије ћемо наћи у космосу убрзо, а са разумом је све неизвесно
НАДЕ СЕ ПОЛАЖУ У КОСМИЧКИ ТЕЛЕСКОП „ЏЕЈМС ВЕБ“ КОЈИ СЕ ГРАДИ
Ралф Пудриц
- Сарадник Института за проучавање Сунчевог система у Гетингену Ралф ПУДРИЦ: „Ако говоримо о трагању за разумним животом, нема смисла ишта обећавати. Изузетно је тешко поверовати да га нема нигде осим на Земљи, али ипак треба признати да је појављивање разума изузетно сложен еволутивни задатак. На Земљи разумни живот постоји - по космичким мерилима - тек неколико тренутака, док су први микроби могли да настану већ у првих 100 милиона година постојања планете“
- Пудриц верује да ће телескоп „Џејмс Веб“ астрономима дати могућност да директно проучавају хемијски састав атмосфере далеких егзосветова, у чијем се светлосном спектру могу пронаћи знаци присуства микроба и осталих живих организама
ТЕЛЕСКОП „Џејмс Веб“ и други орбитални и земаљски инструменти пронаћи ће прве трагове неразумног ванземаљског живота већ у наредним годинама, али трагање за ванземаљским разумом трајаће неодређену количину времена, изјавио је за московску агенцију РИА Новости астроном Ралф Пудриц.
„Микроорганизми-екстремофили на Земљи прилагодили су се животу у изузетно шароликим по својој природи и веома суровим условима - они живе на крајње ниским температурама, у условима снажне радијације или киселости. Све што им је потребно за живот је, изгледа, вода, и надамо се да ћемо у блиској будућности пронаћи њихове трагове на другим планетама“ - изјавио је научник.
Према речима Пудрица, сарадника Института за проучавање Сунчевог система у Гетингену (Немачка) и Макмастер универзитета у Хамилтону (Канада), већ данас Земљани улажу огромне напоре да би дошли до таквог открића, посматрајући егзопланете помоћу „Кеплера“ и низа земаљских телескопа, а такође истражујући површину Марса помоћу „ровера“.
Ти напори, према процени Чарлија Болдена, шефа NASA, треба да се исплате за 20 година, током којих би, по његовом мишљењу, требало да пронађемо прве трагове ванземаљског живота.
„Џејмс Веб“
Пудриц сматра да ће у томе веома помоћи телескоп „Џејмс Веб“ који се гради јер ће астрономима дати могућност да директно проучавају хемијски састав атмосфере далеких егзосветова, у чијем се спектру могу пронаћи знаци присуства микроба и осталих живих организама.
„Ако говоримо о трагању за разумним животом, нема смисла ишта обећавати. Изузетно је тешко поверовати да га нема нигде осим на Земљи, али ипак треба признати да је појављивање разума изузетно сложен еволутивни задатак. На Земљи разумни живот постоји - по космичким мерилима - тек неколико тренутака, док су први микроби могли да настану већ у првих 100 милиона година постојања планете“ - наставља Пудриц.
Како истиче овај астробиолог, данас још увек не постоје научни методи за давање таквих предвиђања, и зато су пројекти попут института за трагање за ванземаљским цивилизацијама SETI и иницијативе Breakthrough Listen изузетно важни.
Само у оквиру SETI реализовано је више од 100 програма трагања за ванземаљским разумом, који су користили различите методе трагања. Сви они, наглашава научник, завршени су без успеха.
„Стратегија коју смо предложили, која је представљена у часопису Astrobiology, говори о томе да ми можемо да повећамо шансе за проналажење разумног живота ако се сконцентришемо на изучавање оних делова Млечног пута где би њихови „домороци“, који изучавају космос, могли открити нашу Земљу и схватити да на њој постоји живот. Сматрамо да би такав приступ био интересантан за Breakthrough Listen, и с нестрпљењем очекујемо даљи развој догађаја“ - каже астроном.