Научници одредили место на Марсу за прво искрцавање космонаута
ИЗБОР ЈЕ ПАО НА ОБЛАСТ DEUTERONILUS MENSAE СА МНОГО ЛЕДА ИСПОД ТАНКОГ СЛОЈА ПРАШИНЕ
- Џејмс ХЕД са америчког Универзитета „Браун“: „То је најинтересантније место за будућа истраживања. Сигуран сам да ће тамо бити пронађен ванземаљски живот. Верујте ми: живот тамо постоји! Можда се ради о најпростијим формама, али - сигурно постоји!“
АСТРОФИЗИЧАРИ су одредили место на Марсу које би било најподесније за прву експедицију са људском посадом.
То је област Deuteronilus Mensae која се налази на северној полулопти Црвене планете.
Учесници Седмог московског међународног симпозијума о истраживању Сунчвог система оценили су да би најбоље било да се први „марсијански брод“ спусти управо ту зато што Deuteronilus Mensae има највише леда.
Један од учесника симпозијума, Џејмс Хед са америчког Универзитета „Браун“, чак је иступио са тврдњом:
Џејмс Хед
„На том месту се под веома танким слојем марсијанске прашине налазе слојеви чистог воденог леда. То је најинтересантније место за наша будућа истраживања“.
Deuteronilus Mensae има површину од око 100 квадратних километара и налази се између „равница“ са именима - Утопија и Хрис.
Хед је, иначе, потпуно уверен: „Сигуран сам да ће тамо бити пронађен ванземаљски живот. Верујте ми: живот тамо постоји! Можда се ради о најпростијим формама, али - сигурно постоји!“
NASA планира да своје астронауте пошаље на Марс до 2030-те. Приватна америчка компанија SpaceX намерена је још амбициознија - најављује искрцавање својих „космичких пионира“ већ до 2014-те године.
Руска космичка агенција - Роскосмос - жели прво да формира космичку станицу на Месецу и да искористи за освајање Марса.