NASA започела припреме за достављање „великог комада“ астероида у орбиту Месеца

КА ЊЕМУ ЋЕ 2025. ПОСЛАТИ СВЕМИРСКИ БРОД „ORION” СА ДВА ЧЛАНА ПОСАДЕ

  • Одустала је од идеје да се у Месечеву орбиту достави цео астероид и решила да пребаци тамо његову крхотину или велики комад који већ лежи на његовој површини. У том циљу ће до 2020. године ка астероиду на који падне избор стручњака бити послат „аутоматизовани апарат“. Њему предстоји да ухвати фрагмент небеског тела у металну замку и достави га до природног сателита Земље

        NASA је прогласила победнике конкурса за израду концепције аутоматизованог космичког апарата који ће се за пет година упутити ка једном астероиду како би доставио његов фрагмент у орбиту око Месеца.

        То су четири америчке компаније, укључујући кћеринска предузећа највећих авио-космичких корпорација Boeing и Lockheed Martin, које се баве научноистраживачким и експериментално-конструкторским радовима у циљу стварања напредних модела различите технике.

        Како је саопштила NASA, њихови конкуренти ће бити компанија Orbital ATK, која је направила ракету Antares и теретни свемирски брод Cygnus, као и фирма Space Systems /Loral, која је специјализована за производњу свемирских технологија, укључујући сателите за везу.

        Space Systems /Loral припада канадској корпорацији MacDonald, Dettwiller and Associates, која је направила аутоматску руку-манипулатор која се успешно користи у Међународној свемирској станици.

        Сада им предстоји да у наредних неколико месеци заједно са Лабораторијом за реактивно кретање у Пасадени (држава Калифорнија) израде концепцију апарата (сателита) који ће „ловити“ астероид.

        У другој фази конкурса, од четири варијанте биће изабрана једна, и компанија која победи бавиће се изградњом и лансирањем своје конструкције по наруџбини NASA.

        Такав начин рада „омогућиће да се смање трошкови и финансијски ризик“, сматра NASA. По њеној процени, укупна вредност програма, не рачунајући трошкове лансирања ракета-носача, износиће 1,25 милијарди долара.

        Прошле године су амерички стручњаци направили сценарио према којем ће се реализовати „астероидски пројекат“.

        Одустали су од идеје да се у Месечеву орбиту достави цео астероид и решили да пребаце тамо његову крхотину или велики комад који већ лежи на његовој површини. У том циљу ће до 2020. године ка астероиду на који падне избор стручњака бити послат поменути „аутоматизовани апарат“. Њему предстоји да ухвати фрагмент небеског тела у металну замку и достави га до природног сателита Земље.

        Затим ће се 2025. године у Месечеву орбиту упутити свемирски брод са људском посадом Orion, који је свој први експериментални лет у аутоматском режиму имао 2014. гоине.

        Путовање до фрагмента астероиода и слетање на његову површину извешће два човека. Очекује се да ће њихов рандеву са небеским телом трајати 25 дана и да ће омогућити да се добију јединствени подаци о његовом саставу и структури.

        Како истичу у NASA, у свим фазама биће коришћене нове технологије које ће помоћи да се припреми лет на Марс са људском посадом и које ће допринети заштити безбедности Земље од астеоридске претње.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари