NASA тврди да је Марсова „речна корита“ направило замрзавање - угљендиоксида
НЕ ТВРДЕ ДА ТЕЧНА ВОДА НИКАДА НИЈЕ ПОСТОЈАЛА НА ЦРВЕНОЈ ПЛАНЕТИ
И ДА МОЖДА НЕ ПОСТОЈИ И ДАНАС
„РЕЧНА корита“ на површини Марса нису направили некадашњи водотокови Црвене планете, као што су досад веровали многи астрофизичари, већ - сезонско замрзавање угљендиоксида.
До оваквог закључка дошла је група стручњака NASA која је анализирала најновије снимке сателита Mars Reconnaissance Orbiter који је и био лансиран да би трагао за водом на тој планети.
Американци су такође саопштили да су потпуно уверени да течна вода сада не може да постоји на марсовим температурама и подсетили да се угљендиоксид из гасовитог кристалише при температурама испод 78,5 степени.
„Пре пет година смо сматрали да „корита“ на Марсу сведоче о постојању воде на његовој површини која је још и текла. Након пажљивог изучавања тих „корита“, установили смо да се појављују у Марсовом зимском периоду“ - објавили су амерички научници из Научног астролошког центра Аризоне.
Они ипак не тврде да течна вода никада није постојала на Марсу и да можда не постоји и данас. Сматрају да је Марс сада у свом леденом добу, а да је клима на њему у прошлости мога бити и топлија и влажнија.
Група америчких истраживача из лабораторије за реактивно кретање објавила је да је у кратеру Хејл пре 3,7 милијарди година постојало слатководно језеро. И не само то: да је постојало током неколико хиљада година.