Наш Млечни пут умире већ девет милијарди година и данас је „полуживи зомби“

НАША ГАЛАКСИЈА ЈЕ ПРАКТИЧНО „СТАРИЦА“ УНУТАР КОЈЕ СЕ ГОТОВО

И НЕ РАЂАЈУ НОВЕ ЗВЕЗДЕ

  • Аутори чланка тврде да су проучили спектар и хемијски састав више од 10.000 старих звезда и да су на основу добијених сазнања закључили да је Млечни пут у далекој прошлости „производио“ много више звезда него данас

        АСТРОФИЗИЧАРИ су утврдили да је наша галаксија - Млечни пут - права старица унутар које практично више нема формирања нових звезда.

        У чланку објављеном у часопису Astronomy & Astrophysics нагласили су да је Млечни пут почео да умире пре приближно девет милијарди година и да је тренутно у стању „полуживог зомбија”.

        Тврде такође да у данашњем Космосу постоје два базна подтипа галаксија: плаве спиралне галаксије, у којима све до данас траје формирање нових звезда, и црвене елиптичне „тетке” унутар којих се нове звезде практично више не рађају.

        Како се наводи у истом чланку, постоје две основне хипотезе које објашњавају зашто умиру галаксије.

        Према првој, кривац за то су супермасивне црне рупе у њиховим центрима у којима се мешају и загревају гасови у тзв. „звезданим јаслама“ и тако ометају усисавање нових „грађевинских материјала“ за звезде.

        Друга хипотеза гласи: до прекида формирања нових звезда долази зато што у галаксију улази све мање и мање хладног гаса из међугалактичког простора.

        Миша Хејвуд са Париског универзитета „Дени Дидро“ и његови сарадници сматрају да се тајна онога што се догађа са нашом галаксијом крије у њеном центру који је од Земље сакривен „густим слојевима прашине“.

        Аутори чланка тврде да су проучили спектар и хемијски састав више од 10.000 старих звезда и да су на основу добијених сазнања закључили да је Млечни пут у далекој прошлости „производио“ много више звезда него данас.

        Чак прецизирају да је наша галаксија „умрла негде између 10 и 8,5 милијарди година уназад када се брзина формирања звезда унутар Млечног пута смањила за више од десет пута и у неком моменту фактички свела на нулу“. Потом се формирање звезда обновило, али на знатно нижем нивоу.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари