Лос Аламос: Марс је некада био веома налик на нашу Земљу
МАРСОХОД НАШАО ОКСИДЕ МАНГАНА КОЈИ НИСУ МОГЛИ НАСТАТИ БЕЗ КИСЕОНИКА ИЛИ МИКРООРГАНИЗАМА
- Неки амерички научници сматрају да за пронађене оксиде мангана није било довољно да у атмосфери Марса постоји висока концентрација кисеоника. Другим речима: да је морала да буде знатно већа. Ово – по њиховом мишљењу – уводи „у игру“ постојање на марсу велике количине микроорганизама. Другим речима: живота
НАУЧНИЦИ америчке Лос-Аламоске националне лабораторије открили су оксиде мангана у узорцима узетим на Марсу.
Такве узорке са великом концентрацијом мангана пронашао је амерички марсоход Curiosity у пукотинама у области Кимберли кратера Хејл.
Неупућенима, ово откриће не изгледа нарочито важним, а још мање спектакуларним, а јесте и једно и друго. Јер, оксиди мангана на марсу сведоче о – високој концентрацији кисеоника у некадашњој атмосфери Црвене планете.
Шеф истраживачког тима Нина Ланца је о важности открића рекла:
„На Земљи су стене богате оксидима мангана настајале или захваљујући присуству велике количине кисеоника или посебних микроорганизама. Зато нас је заинтригирало – одакле ти молекули на Марсу?“
Нина Ланза
Амерички научници су склони верзији да су оксиди мангана настали при великим количинама кисеоника у некадашњој атмосфери Марса. А одатле су извели најважнији закључак: да је та планета некада била „веома налик на нашу Земљу“
Сматрају да је вода на Црвеној планети могла да се распада на водоник и кисеоник под дејством космичке радијације. Компјутерска моделирања су потврдила да је то могуће.
Ослобођени водоник – зато што је лак – одлазио је у космос, док се кисеоник везивао са елементима у планинским стенама и тлу и остајао у атмосфери Марса.
Ланца наглашава да је то и део објашњења због чега површини Марса доминирају црвенкасти оксиди гвожђа.
Неки амерички научници сматрају да за пронађене оксиде мангана није било довољно да у атмосфери Марса постоји висока концентрација кисеоника. Другим речима: да је морала да буде знатно већа.
Ово – по њиховом мишљењу – уводи „у игру“ постојање на марсу велике количине микроорганизама.
Другим речима: живота...