Космос старији 50 милиона година него што се досад мислило
ВАСЕЉЕНА МОЖДА НАСТАЛА ПРЕ 13,82 МИЛИЈАРДЕ ГОДИНА
- Нове процене говоре да у целокупној маси и енергији космоса видљиве материја чини 31,7 одсто, а не само 28 одсто, док на тамну енергију „отпада“ 68,3 одсто целокупне масе и енергије космоса, а не 72 одсто
НОВА мапа „најстарије светлости“ на небу, настале непосредно након Великог праска, коју је објавила Европска свемирска агенција, показује да је свемир нешто старији него што се сматра и да га чини нешто мање тамне енергије.
У целокупној маси и енергији космоса видљиве материје има 31,7 одсто, а не само 28 одсто
Космос је можда настао пре 13,82 милијарде година, што значи да је 50 милиона година старији него што се до сада мислило.
Ови налази подржавају једну од главних теорија о ширењу свемира, у складу са којом се свемир од субатомске величине праском проширио на садашње пространство за само делић секунде.
Нови подаци израђени на основу 15-месечног мапирања и мерења космичког микроталасног позадинског зрачења, које спроводи Планков сателит, указују и да је свемир изграђен од нешто више обичне материје и нешто мање мистериозне тамне енергије него што се до сада сматрало.
У целокупној маси и енергији космоса видљиве материје има 31,7 одсто, а не само 28 одсто, док на тамну енергију „отпада“ 68,3 одсто целокупне масе и енергије космоса, а не 72 одсто.
Пројекат свемирског телескопа Планк, који је лансиран 2009. године, вредан је око 600 милиона евра.