Два Руса и Американац лете према Међународној свемирској станици

ВАСИОНСКИМ БРОДОМ „СОЈУЗ ТМА-16М” УПРАВЉА НАЈИСКУСНИЈИ – РУС ГЕНАДИЈ ПАДАЛКА

  • Падалка је већ пет пута боравио у космосу и има све шансе да обори светски рекорд земљака Сергеј Крикаљова
  • Посебну улогу у овој мисији имаће амерички астронаут Скот Кели - на његовом примеру научници планирају да проуче негативни утицај фактора свемирског лета на гене у људском организму. У праћењу промена ће помоћи његов брат близанац - Марк Кели, који ће остати на Земљи

         У ПЕТАК увече с космодрома Бајконур на Међународну свемирску станицу стартовала је свемирска летелица „Сојуз ТМА-16М” с међународном посадом.

         Летелицом управља космонаут Роскосмоса Генадиј Падалка. Он је најискуснији у тој посади, провео је у космосу 710 дана и имао је девет излазака у отворени свемир.

         Ово је његов пети свемирски службени пут. Током те полугодишње мисије Падалка ће оборити рекорд Сергеја Крикаљова (803 дана) по дужини боравка на орбиталној станици.

         Он и његове колеге - космонаут Михаил Корнијенко и астронаут НАСА Скот Кели ће се у суботу, 28. марта, придружити Терију Вурсту, Антону Шкапљерову и Саманти Кристоферети, који се тренутно налазе на МСС.

         За разлику од Падалке, који ће се вратити на Земљу на јесен, Корнијенко и Кели ће провести на орбити годину дана. Њима предстоји да реализују богат научни програм, при том ће многи експерименти бити заједнички.

         Посебну улогу у овој мисији имаће амерички астронаут Скот Кели - на његовом примеру научници планирају да проуче негативни утицај фактора свемирског лета на гене у људском организму. У праћењу промена ће помоћи његов брат близанац - Марк Кели, који ће остати на Земљи.

         Научници сматрају да ће подаци добијени током толико дугог лета помоћи човечанству да направи корак више ка далеким свемирским летовима.

         За НАСА ће то бити прва једногодишња експедиција - совјетски и руски космонаути су већ радили на орбити у тако дугом периоду. Тако су 1988. године Владимир Титов и Муса Манаров провели на станици 365 дана, а 1995. године Валериј Пољаков је провео 437 дана, поставивши светски рекорд најдужег лета у свемир.

         Током целог лета летелицу „Сојуз ТМА-16М” ће, за случај потребе принудног слетања, пратити око 20 војних и цивилних авиона и хеликоптера, као и брод спасилачке службе Ратне морнарице Русије.

         Спајање летелице са МСС догодиће се 28. марта у 04:36 по московском времену.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари