Curiosity нашао непознати тип минерала на Марсу
АНАЛИЗИРАНА РУДА БОГАТА АЛКАЛНИМ МЕТАЛИМА, СА ВИСОКОМ КОНЦЕНТРАЦИЈОМ ЦИНКА, ХЛОРА, БРОМА И ДРУГИХ ХАЛОГЕНА
- Ласерским „мецима“ смо погодили 30 различитих тачака површине „Џејка“ и изучили његов састав. Све тачке смо груписали на тродимензионалну хемијску „карту“ у неколико група које, показало се, уопште нису сличне по хемијском саставу. Spirit, Opportunity и други покретни апарати никада нису били у контакту са таквом рудом - рекао је Роџер Винс са Националне лабораторије у Лос Аламосу у САД
КОМАД руде „Џејк Матијевич“ који су анализирали апарати марсохода Curiosity, представља мозаик од неколико врста обичних минерала који се нису сусретали раније на Марсу, изјавили су представници Лабораторије за реактивно кретање НАСА у Пасадени.
„Ласерским „мецима“ смо погодили 30 различитих тачака површине „Џејка“ и изучили његов састав. Све тачке смо груписали на тродимензионалну хемијску „карту“ у неколико група које, показало се, уопште нису сличне по хемијском саставу. Spirit, Opportunity и други покретни апарати никада нису били у контакту са таквом рудом“ - рекао је Роџер Винс са Националне лабораторије у Лос Аламосу у САД.
Према речима Винса, хемијска анализа „Џејка“ је показала да је он богат алкалним металима што је нетипично за Марсове руде. Судећи по спектру, анализирани камен је „мозаик“ посебних минерала као што су пироксен, пелдспата и оливина.
Осим тога, научна екипа која „опслужује“ Curiosity, изабрала је „Џејка“ као први циљ за рентгенско спектрометровање APXS.
Како тврди Ралф Гелерт са универзитета Хелф у Канади, APXS је потврдио податке које је добио ChemCam. Гелерт наглашава да је спектометар забележио необично високу концентрацију и других елемената у „Џејку“ и то цинка, хлора, брома и других халогена.
Тренутно марсоход обнавља своју мисију. Према речима Криса Румелиотиса, шефа групе инжењера који одговарају за рад Curiosity, комад пластике који је отпао са марсохода, „не представља претњу мисији“.
Марсоход Curiosity слетео је на површину Марса 6. августа. На летелицу је постављено десет научних инструмената укупне тежине 75 кг, који омогућују да обавља детаљна геолошка и геохемијска истраживања, изучава атмосферу и климу планете, трежи воду и њене трагове, органске материје и да одреди да ли је Марс икада био погодан за живот и да ли на њему тренутно постоји погодно место за ма какав живот.