Бетелгејзе ће прва експлодирати од нама блиских звезда, али неће угрозити ни Сунчев систем ни Земљу
НАЛАЗИ СЕ У САЗВЕЖЂУ ОРИОН – НА САМО 600 СВЕТЛОСНИХ ГОДИНА ОД НАС
- Угрозила би у моменту претварања у супернову да нам је 5-10 пута ближе
- Експлозија Бетелгејзе моћи ће добро да се види и са Земље. Чак и дању
МИКРОТАЛАСНИ телескоп ALMA направио је досад најјасније фотографије звезде Бетелгејзе – црвеног супергиганта који је од наше Земље удаљен само 600 светлосних годаина.
Бетелгејзе је једна од највећих и најјаркијих звезда на небе у сазвежђу Ориона. Лако се уочава и без телескопа.
По проценама научника, ова звезда је од Сунца тежа 15-25 пута.
Ако би Бетелгејзе била постављена у сам центар нашег Сунчевог система, њени рубни слојеви сезали би до орбите Марса или чак и Јупитера.
За разлику од Сунца, које је звезда “средњег узраста“, Бетелгејзе је у последњем стадиуму своје еволуције – у фази црвеног супергиганта у којој звезде, које су потрошиле своје резерве водоничког горива, нагло почињу да се шире и да у околни космички простор избацују материју својих спољних слојева.
Тако око себе формирају лепе маглине.
Астрофизичари сматрају да ће се Бетелгејзе у наредних 10.000 година претворити у супернову чија експлозија ће се добро видети са Земље. Чак и дању.
Астрономи из више земаља зато ову звезду брижљиво прате и проучавају, са амбицијом да улове или наслуте које би промене на њој могле да буду предзнак „почетка њеног краја“.
Астроном Ајен Макдоналд из Манчестера наглашава да то није нимало лак задатак јер звезда у космос избацује такве количине усијане материје да се сама налази у некој врсти кокона од безмало непрозирног гигантског облака гаса и прашине.
Зато Макдоналд и његове колеге и користе микроталасни телескоп ALMA који се налази на чилеанским Андима, на платоу Чахнантор.
Саме фотографије звезде су показале да она личи на полуиздувану кошаркашку лопту. „Чилеанци“ су уверени да је то последица постојања унутар Бетелгејзе енормно јаког магнетног поља које форира обртање плазме у његовом средишту. А то, опет, доводи до тога да се материја звезде јаче загрева у једним њеним зонама него у другим, што формира испупчења која се виде чак и са растојања од 600 светлосних година.
Макдоналд и његове колеге сматрају да је Бетелгејзе има изузетно кратак век од само осам милиона година.
Њихова је процена да експлозија ове звезде неће угрозити живот на земљи.
Бетелгејзе би представљала опасност када би Земљи била 5-10 пута ближе него што јесте.
Кад било тако – могла би угрозити цео Сунчев систем.