Астрофизичари утврдили: у центру Млечног пута постоји гигантска „космичка пустиња“

ДУГАЧКА ЈЕ 8.000 СВЕТЛОСНИХ ГОДИНА - А ДОСАД СЕ СМАТРАЛО ДА ЈЕ УПРАВО ТУ ГЛАВНА „ФАБРИКА ЗВЕЗДА“

  • У „диску галаксије“ се стотинама милиона година није формирала ни једна звезда, а то значи да се оне у Млечном путу не рађају онако како се досад веровало и да се ни сама наша галаксија није развијала у складу са досадашњом владајућом теоријом

        У ЦЕНТРУ наше галаксије - Млечног пута - постоји гигантска „космичка пустиња“ дугачка 8 хиљада светлосних година.

        Унутар ње практично нема младих звезда. Астрофизичари сматрају да само њено постојање намеће потребу да се преиспитају све теорије о постојању Млечног пута.

        Ђузепе Боно из Астрофизичке опсерваторије у Риму овим поводом је изјавио:

        „Сва наша посматрања показују да се у том огромном делу космоса звезде не формирају већ стотинама милиона година“.

        Боно и његове колеге из Јапана и Јужне Африке открили су „космичку пустињу“ док су пратили цефеиде - необичне променљиве звезде. За то су користили копнени Јапанско-јужноафрички телескоп који се налази на територији Јужне Африке.

        Цафеиде привлаче пажњу и тиме што - у зависности од процеса у својој унутрашњости - светле час јаче час слабије.

        Научници ту њихову особеност користе и за мерење растојања у космосу.

        Цефеида у централном делу Млечног пута има релативно мало, а оне које се налазе на његовој периферији заклањају космички облаци прашине и гасова.

        Боно и његове колеге открили су само око 30 младих звезда, а међу њима сасвим мало цефеида. Објавили су да их је неколико пута мање него на периферији наше галаксије.

        Досад се сматрало да су центар Млечног пута и „прелазни појас“ око њега најактивнија и најважнија „фабрика звезда“. Другим речима: да се ту формирају брже и у већем броју него на периферији галаксије.       

        Ово значи да се звезде у Млечном путу не рађају онако како се досад веровало и да се ни сама наша галаксија није развијала у складу са досадашњом владајућом теоријом.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари