Најзначајнији трофеј сиријских терориста је руски радар за мале висине Подлет-К1

САМИ НИСУ У СТАЊУ ДА СХВАТЕ ЊЕГОВ СОФТВЕР И УПОТРЕБУ, АЛИ ГА МОГУ ПРЕДАТИ НАТО

 Подлет-К1 (48Иа6-К1)

* Army Recognition објавио да су терористи из Хајат Тахрир аш-Шам су код Алепа могли да се дочепају неколико тенкова Т-90 и Т-90А и ракетних система Бук-М2 и Стрела-10, самоходног топа 2С34 "Хоста" са системом електронског ометања "Скакавац-2", ПВО система „Панцир-С1“ и самоходног противавионског топа ЗСУ-23−4 „Шилка“

* Међутим, већина оружја које су терористи запленили више није модерно. Реч је о тенковима Т-72М и Т-55, оклопним возилима Тигар, борбеним возилима пешадије БМП-1, МЛРС БМ-21 Град, две АРВ и самоходној хаубици 2С1 Гвоздика. У ваздушној бази Неираб у близини Алепа, терористи су заробили неколико лаких авиона Л-39 Албатрос и ловаца МиГ-23

* Способност Подлет-К1 да открије крстареће ракете кратког домета као што су Storm Shadow и Р-360 Нептун наглашава његову стратешку важност. Систем може да детектује ваздушне циљеве на удаљености од 10 до 300 км и на висини до 10 км, пратећи истовремено до 200 објеката

______________________________________________________________

            КУКАВИЧКИ пријатељ је гори од непријатеља.

            Врх сиријске војске побегао је из земље и оставио не само своју, већ и руску војну опрему терористима који су ушли и у Дамаск.

            Конкретно, са положаја у близини Алепа нису побегли обични војници, већ 25. дивизија за специјалне операције, позната као „Тигрови“. Њоме је командовао генерал-мајор Сухеил ал-Хасан, који је имао чврсте везе са руском командом. Али, и он је наводно побегао из земље након што су се терористи приближили ка Дамаску.

            „Тигрови“ су од Русије добили најсавременије оружје. Army Recognition је, након проучавања бројних фотографија и видео записа, објавио да су терористи из Хајат Тахрир аш-Шам у близини Алепа могли да се дочепају неколико тенкова Т-90 и Т-90А, Бук-М2 и ПВО система Стрела-10", самоходног топа 2С34 "Хоста" са системом електронског ометања "Скакавац-2", ПВО „Панцир-С1“ и самоходног противавионског топа ЗСУ-23−4 „Шилка“.

            Међутим, већина оружја које су терористи запленили више није модерно. Реч је о тенковима Т-72М и Т-55, оклопним возилима Тигар, борбеним возилима пешадије БМП-1, МЛРС БМ-21 Град, две АРВ и самоходној хаубици 2С1 Гвоздика. У ваздушној бази Неираб у близини Алепа, терористи су заробили неколико лаких авиона Л-39 Албатрос и ловаца МиГ-23.

            МиГ-23 може да постигне брзину до 2.500 км/х и дизајниран је за пресретање и ваздушне ударе на копнене циљеве.

            Њихов оперативни потенцијал је ограничен због сложеног и скупог одржавања, недостатка квалификованих пилота и рањивости на ваздушне ударе.

            Интензивне борбе у околини Алепа и Хаме довеле су до уништења друге опреме, укључујући тенкове, оклопна возила и артиљерију, иако конкретни подаци остају непотврђени. Међу напуштеним наоружањем био је и тенк Махмиа (сиријска модификација Т-72), опремљен системом активне заштите Сараб-2.

            Оставила га је 4. оклопна дивизија на путу Ханасир-Итрија.

            Army Recognition наводи да је најзначајнији губитак за руску војску осматрачки радар за мале висине 48Иа6-К1 Подлет-К1. Степен његове очуваности није познат, али су се милитанти брзо похвалили драгоценим трофејем на друштвеним мрежама. Могли су да га заробе током напада на Хаму на локацији сиријске 25. дивизије специјалних снага.

            Систем, који кошта око 5 милиона долара, саставни је део комлекса ПВО С-300ПМУ-2 и С-400.

            Према Army Recognition, Русија не би требало да дозволи сиријским милитантима да добију приступ електронским компонентама Подлета-К1 јер су у директном контакту са терористима из Хајат Тахрир ал-Шама.

            Сиријски милитанти никада неће моћи да разумеју хардвер и софтвер тако сложеног система као што је Подлет-К1. И штавише, никада неће схватити како се такав систем уопште може користити, тврди Army Recognition.

            Међутим, терористи ће желети да искористе руски систем за могуће тајне преговоре са НАТО-ом. Тим пре што Хаиат Тахрир аш-Шам готово отворено подржава Турска, чланица северноатлантског блока.

            Способност Подлет-К1 да открије крстареће ракете кратког домета као што су Storm Shadow и Р-360 Нептун наглашава његову стратешку важност. Систем може да детектује ваздушне циљеве на удаљености од 10 до 300 км и на висини до 10 км, пратећи истовремено до 200 објеката.

            Састоји се од три модула постављена на шасију КамАЗ-6350 8к8: антенског јарбола, мобилног командног пункта и генератора. Користи фазну радарску решетку у С-опсегу и технологију Идентификације пријатељ-непријатељ за борбу против нисколетећих и брзих циљева.

            Постављање и монтажа система за употребу могу се завршити за отприлике 20 минута.

            Заузимање станице Подлет-К1 изазвало је нехотично поређење са догађајима из 2020. године у Либији, где су америчке и турске трупе заједнички заплениле руски систем Панцир-С1.

            Терористи су такође стекли велике количине руских оклопних возила у Хомсу, Хами и Дамаску.

             Army Recognition указује да је тај Подлет-К1 требало да уништи руска војска, а ко још може – онда - што је пре могуће.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари