Мишеви могу да опонашају звукове и науче сложеније „мелодије“

ИСТРАЖИВАЊЕ НАУЧНИКА УНИВЕРЗИТЕТА ДУКЕ У СЕВЕРНОЈ КАРОЛИНИ

        НАУЧНИЦИ су доказали да мишеви стварно могу научити да певају.

       Мушки мишеви, који пискутавим гласом „певуше“ да би придобили наклоност женки, мењају своју песму у зависности од тога да ли имају конкуренцију.

       Резултати последњег истраживања су показали да мишеви могу опонашати звукове и научити сложеније „мелодије“.

       Мислило се да ће ова способност, позната као локално учење, бити ограничена само на одређене животиње попут неких птица, делфина, китова и слично.

       Мишеви се доста користе у медицинским истраживањима, а ово откриће би могло помоћи у расветљавању аутизма и других проблема у комуникацији код људи, преносе британски медији.

       Већ је познато да мушки мишеви звижде или певају када се покушавају да се свиде женкама, али се претпостављало да је њихово оглашавање инстинктивно и да је „размишљање“ врло мало укључено у цели тај процес.

       Остали докази да мишеви могу учити да певају дошли су и из низа других истраживања у којима је доказано да њихов мозак има сличности с људским.

       „Наше истраживање је показало да мишеви поседују пет карактеристика које су повезане с вокалним учењем. Ако се до краја покаже да смо били управу, ово истраживање ће бити велики подстицај за истраживаче који проучавају болести попут аутизма и анксиозних поремећаја код људи“, рекао је Ерих Јарвис, један од истраживача са Универзитета Дуке у Северној Каролини.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари