Анкетни одбор саслушао Ђукановића због коруптивне продаје Телекома

АМЕРИКАНЦИ КОРУПТИВНИМ СМАТРАЈУ И УГОВОР ПО КОЈЕМ ЈЕ МИЛОВА СЕСТРА, АДВОКАТ АНА КОЛАРЕВИЋ, ЗА „КОНСУЛТАНТСКЕ УСЛУГЕ“ ДОБИЛА 260.000 ЕВРА

  • Немам никаквих сазнања о корупцији. На ту тему вам заиста, упркос најбољој вољи, не могу казати ништа, сем да корупције у приватизацији Телекома није било. Немам документацију која би вас могла занимати и која би могла бити од помоћи у раду Анкетног одборa, казао је Ђукановић
  • Ипак је признао: да га је директор Управе за спречавање прања новца и финансирања тероризма, Предраг Митровић, у фебруару 2008. обавестио да су га контактирале америчке финансијске службе у вези сумњиве трансакције од 2,3 милиона евра, али да њему то није било посебно интересантно
  • Комисија за хартије од вредности САД, међутим, одлучила је да подигне тужбу против три бивша директора Мађар телекома (од којих су двојица били и чланови Одбора директора Црногорског телекома након приватизације), због сумњи да су смислили и организовали коруптивну шему у Црној Гори, али и у Македонији, где је, према тврдњама из оптужнице, Мађар телеком по њиховом плану корумпирао тамошње званичнике како би обезбедили монополску позицију у тој држави

       ПРЕДСЕДНИК Демократске партије социјалиста, Мило Ђукановић,  рекао је анкетном одбору Скупштине Црне Гопре да нема ни личне ни професионале везе са потписивањем четири консултантска уговора која су склопили црногорски и мађарски Телеком 2005. године, који су у САД означени као коруптивни.

       Међу њима је и један уговор, означен као „Сигма“, на основу којег је Ђукановићева сестра, адвокат Ана Коларевић, за консултантске услуге плаћена са 260 хиљада евра.

       Ђукановић је оценио да ни тај уговор није споран, јер је Економски факултет утврдио да је услуга која је подразумевала реструктурирање компаније, у потпуности испуњена.

       За разлику од тог налаза, истрага у САД је утврдила да се ради о лажном уговору за покривање корупитвне исплате у укупном износу од 570 хиљада евра по том уговору.

       Ђукановић је, упркос томе, рекао да га је директор Управе за спречавање прања новца и финансирања тероризма, Предраг Митровић, у фебруару 2008. обавестио да су га контактирале америчке финансијске службе са подацима у вези сумњиве трансакције од 2,3 милиона евра, али да њему то није било посебно интересантно.

       Ђукановић је одбацио и наводе истраге у САД да је Мађар Телеком условио понуду за куповину Телекома Црне Горе преузимањем акција мањинских акционара, јер им је то обезбеђивало комплетну контролу над компанијом и њеном вредном инфраструктуром.

       Влада је продала 51,16 одсто акција за 114 милиона евра, а након приватизације Мађари су купили још 24 одсто за око 51 милион евра.

       Ђукановић је навео да су четири уговора, од којих су два потписана у Црној Гори, склопљени након приватизације Телекома 2005. године, те да због тога Влада, а ни он лично, нису могли на било који начин да утичу на њихово склапање.

       „Избор компанија био је у надлежности менаџмента Телекома, односно мађарских власника“, рекао је Ђукановић.

       Ђукановић је рекао да је приватизација Телекома обављена у складу са тадашњим законима и нагласио да је то била једна од најуспешнијих приватизација у Црној Гори.

       „Немам никаквих сазнања о корупцији. На ту тему вам заиста, упркос најбољој вољи, не могу казати ништа, сем да корупције у приватизацији Телекома није било. Немам документацију која би вас могла занимати и која би могла бити од помоћи у раду Анкетног одбор“, казао је Ђукановић.

       Саслушањем Ђукановића, Анкетни одбор за прикупљање чињеница и информација о корупцију у приватизацији Телекома, завршава рад, а до 31. октобра треба да сачини извештај о парламентарној истрази и да га проследи Скупштини.

       Тужба против Дојче и Мађар телекома у САД закључена је крајем прошле године споразумом о поравнању са америчким властима, по којем су те две компаније дужне да плате одштету у износу од 95 милиона долара.

       Комисија за хартије од вредности САД, међутим, одлучила је да подигне тужбу против три бивша директора Мађар телекома (од којих су двојица били и чланови Одбора директора Црногорског телекома након приватизације), због сумњи да су смислили и организовали коруптивну шему у Црној Гори, али и у Македонији, где је, према тврдњама из оптужнице, Мађар телеком по њиховом плану корумпирао тамошње званичнике како би обезбедили монополску позицију у тој држави.

       Бивши директори Телекома Милан Перовић и Олег Обрадовић јуче су Анкетном одбору доставили писане изјаве о томе шта знају о четири спорна уговора за које је америчка истрага утврдила да су коруптивни, али су одбили да одговарају на питања посланика.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари