Цвијановић: ОХР би најбоље било укинути или бар замрзнути, Шмит не може Српској бити тутор

НЕ МОЖЕ НАС НИ ШМИТ УВЕСТИ У ЕУ ЈЕР ТАМО НИКОГА НЕЋЕ ПРИМИТИ У НАРЕДНИХ 10 ГОДИНА

* Могло би се толерисати да се високи представник изабере Дејтонским споразумом и да дејствује како је међународним правом предвиђено. У том случају бисмо могли да кажемо нека постоји неки високи представник и да се договоримо на који начин да се та позиција замрзне или евентуално укине

* „Ми желимо да радимо оно за шта смо добили поверење грађана који то очекују од нас и да грађанима одговарамо за оно што је урађено, а не неком високом представнику. Ја сам одговорна искључивио према грађанима Републике Српске и њих представљам и у њихово име радим, а према неком високом представнику нисам одговорна ни за шта

* „Бесмислено је да неки странац из земље где је некада био биран на разне позиције долази да нешто уређује у вашој земљи, гдје су грађани вас изабрали. Уосталом, не верујем ни у проходност  БиХ према ЕУ и не слажем с тим да странац координише било какве активности, да не дај Боже смењује и намеће законе, јер су то ствари прошлости и то треба да остану и не смеју се понављати у будућности

____________________________________________________

       ПРЕДСЕДНИЦА Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да Српска не жели да има тутора, јер је зрело друштво које може да управља процесима.

       - Ми желимо да радимо оно за шта смо добили поверење грађана који то очекују од нас и да грађанима одговарамо за оно што је урађено, а не неком високом представнику. Ја сам одговорна искључиво према грађанима Републике Српске и њих представљам и у њихово име радим, а према неком високом представнику нисам одговорна ни за шта - рекла је Цвијановић новинарима на Мраковици.

       На молбу да прокоментарише каква ће бити улога Кристијана Шмита, Цвијановић је рекла да сматра да и они што су га изабрали нису сигурни каква ће бити његова улога.

       Нагласила је да јој се не свиђа то што се може чути у изјавама одређених људи из `међународног фактора` да би он овдје требао да уведе неки ред, да обезбеди проходност ка ЕУ, јер сматра да је то апсолутно бесмислено.

       - Бесмислено је да неки странац из земље где је некада био биран на разне позиције долази да нешто уређује у вашој земљи, где су грађани вас изабрали - рекла је Цвијановић.

       Додала је да не верује ни у ту проходност према ЕУ, не само што се не слаже с тим да такав неко уопште координише било какве активности, не дај Боже смењује и намеће законе, јер су то ствари прошлости и то треба да остану и не смију се понављати у будућности, него и због тога каква се проходност обезбеђује према ЕУ.

       - Данас јасно знамо да тамо имате најмање три–четири, а ја бих рекла пет-шест држава које су врло опортуне према било каквој идеји будућег проширења, бар сада и у овом периоду, а наредних десет година се тако нешто неће променити - рекла је она.

       Цвијановић је навела да треба да се реформише друштво у многим секторима, али да то треба да се ради свакако ради грађана, а када је то још и компатибилно и упоредиво са оним што се очекује на ЕУ путу, онда је то двоструко добро.

       - Међутим добити високог представника који ће као покренути европске процесе да бисмо се кретали према ЕУ која не жели да се проширује, онда ми је то прилично бесмислено - рекла је председница Српске.

       Она је поновила да се не слаже са тим да се уопште добија високи представник, те да би у политичком и правном смислу могла толерисати чињеницу да је он предвиђен Дејтонским споразумом и ако би се бирао и дејствовао како је међународним правом превдвиђено.

       - Онда бисмо могли да кажемо да постоји неки високи представник и да се договоримо на који начин да се та позиција замрзне или евентуално укине - рекла је Цвијановић.

       Према њеним ријечима, нема среће ни од каквог високог представника, већ треба радити и јачати Републику Српску.

       - Наш однос према свима треба да буде јасан, ми хоћемо да живимо у миру, хоћемо да сарађујемо, па хоћемо и да се крећемо ка ЕУ верујући да ће она постати више отворена за будуће процесе проширења, али не желимо да нам било ко буде тутор и када долази на процедуралан и исправан начин и без претњи, а поготову кад долази на овај начин - нагласила је Цвијановић.

       Она је нагласила да је Српска отворена да развија сарадњу са свима и у БиХ и у регији и глобално.

       „Али не треба да будемо наивни зато што нас је историја научила да сваки пут кад смо били наивни - да није важно ни ко си ни шта си, да само треба да радиш за добробит свих - да се то некако увек завршило лоше, са пуно страдања, са пуно неправде која нас прати кроз векове - рекла је председница Српске.

       (Срна)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари