Додикова партија предлаже закон о пореклу имовине и порезу на незаконито стечену

РАЗЛОГ ЗА ДОНОШЕЊЕ ЗАКОНА ЈЕ И ТО ДА СЕ СТАНЕ НА ПУТ СПЕКУЛАЦИЈАМА

* Према предлогу закона, лица која су под сумњом да су незаконито стекла имовину - требало би сама да доказују порекло такве имовине, а ако се утврди да је незаконито стечена - следи судски поступак

* Као и у Србији, на удару ће се наћи сви они за које се посумња или утврди да, за највише три узастопне календарске године, имају разлику изнад 150.000 евра између увећања имовине и пријављених прихода

_____________________________________________________

       МИЛОРАД Додик, председник СНСД, рекао је да ће ова странка предложити доношења закона о пореклу имовине и порезу на незаконито стечену имовину сличан ономе какав се у Србији већ примењује.

       "Утврђена је прва верзија Предлога закона о пореклу имовине, а његов нацрт би се већ у марту нашао на седници Народне скупштине Републике Српске", рекао је Додик додајући да је повод доношења оваквог закона то да би се прекинуле бројне спекулације о таквој имовини.          

       Према предлогу, она лица која су под сумњом да су незаконито стекла имовину требало би сама да доказују порекло такве имовине, а ако се утврди да је незаконито стечена, следи судски поступак.     

       Додик је рекао да очекује да овај закон буде примењив већ од маја те да ће онај за кога се утврди да има нелегално стечену имовину платити порез на ту имовину, а онда бити и кривично гоњен.

       Као и у Србији, у Републици Српској закон о испитивању поријекла имовине требало би да спроводи Пореска управа Републике Српске, у оквиру које ће бити формирано и посебно одељење.

       Једна од дилема када је закон рађен у Републици Српској била је да ли се тај закон о испитивању порекла имовине односи на све грађане или само на функционере, а на крају је одлучено да се односи на све, јер, примера ради, функционери у неком тренутку могу своју имовину преписати на неко треће лице, мада је то још могуће променити, односно да Влада Републике Српске као предлагач тражи да се то само односи на функционере.

       Према закону о утврђивању порекла имовине и посебном порезу који је усвојен у Србији, на удару ће се наћи сви они за које се посумња или утврди да, за највише три узастопне календарске године, имају разлику изнад 150.000 евра између увећања имовине и пријављених прихода, а ко ће бити провераван, биће утврђено годишњим смерницама које доноси директор Пореске управе.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари