Forbes: Противракетна одбрана САД ускоро неће моћи да издржи ни напад Северне Кореје
ВОЈНИ ЕКСПЕРТ ЛОРЕН ТОМПСОН: У АВГАНИСТАНУ СМО ПОТРОШИЛИ ДЕСЕТИНЕ ПУТА ВИШЕ НЕГО НА ПРО
* ТОМПСОН: Основна слабост противракетног система GMD, су противракете – не само по броју него и по могућностима. Те ракете копненог базирања морају, у најмању руку, бити модернизоване да би уопште могле да се носе са противничким ракетама нове генерације
___________________________________________________________________________
АМЕРИЧКИ војни експерт Лорен Томпсон оценио је да Сједињене Државе може скупо коштати кашњење са инвестирањем у заштиту од ракетних напада.
Томпсон је – у тексту написаном за магазин Forbes – упозорио да се Копнени систем противракетне одбране (GMD), који САД праве а срачунат је на пресретање противничких ракета кад су у средњој фази лета према циљу, може лако и заобићи и пробијати.
Објаснио је да тај систем ПРО не може заштитити САД и због тога што тренутно располаже са само 44 антиракете.
То је – уверен је Томпсон – недовољно чак и ако би САД напала Северна Кореја!
Амерички пловећи радар SBX
Основна слабост GMD, по процени америчког експерта, су противракете – не само по броју него и по могућностима. Томпсон наглашава да те ракете копненог базирања морају, у најмању руку, бити модернизоване.
То је, по његовом мишљењу, предуслов да би уопште могле да се носе са противничким ракетама нове генерације.
Томпсон отворено опомиње Белу кућу и Пентагон:
„Наш систем ПРО мора бити усавршен иначе ће с њим ускоро излазити на крај чак и Северна Кореја! Ако се ништа не промени – ми нећемо имати да се чиме супротставимо нападачу са великим бројем модерних ракета!“
Томпсон отворено поставља питање: „Због чега смо у Авганистан уложили десетине пута више новца нењго у сопствену противракетну одбрану?“
Он наводи да су САД у Аганистану „утукле“ трилион долара, а сада морају да га напусте.