Додик: Ако их не зауставимо, покушаће да укину име „Република Српска“ и ентитетско гласање
ВРХ СРПСКЕ И СНСД У ПРИЈЕДОРУ НА ТРИБИНИ „ОДГОВОРНОСТ ЗА БУДУЋНОСТ“
* Жељка ЦВИЈАНОВИЋ: Влада Српске ће 6. марта усвојити једну врсту оперативног плана јер нема капацитет, а ни било какву потребу, да смешта мигранте и прави стационаре, поготово што то носи са собом различите ризике - и безбедносне, и економско-финансијске, и хуманитарне, и здравствене
* Радован ВИШКОВИЋ: Гурају нам у уста и неке речи које никад нису изговорене и које нису предмет разматрања у овом моменту, па се помињу сецесија, рат, хушкање, изазивање сукоба у БиХ. А први пут и представници ЕУ јасно и гласно поручују нама у БиХ да нема европског пута БиХ док имамо високог представника у земљи и док имамо стране судије у Уставном суду
* Милорад ДОДИК, након што је поздравио то што се Европска унија окренула одбрани граница: Прво су нам симболе довели у питање, а сад улазе у имовину. Ово није крај. Ако се то не заустави, а ми то покушавамо да урадимо, Уставни суд ће сигурно пресуђивати по другим питањима и онда ће доћи до имена у презимена Републике Српске, па ће променити читав политички систем одлучивања и укинути ентитетско гласање
________________________________________________________________________
МИЛОРАД Додик, председник СНСД, рекао је да верује да се ЕУ одлучила за политику одбране граница.
"Верујем да је ЕУ престала са политиком отворених граница и ја то подржавам", рекао је Додик новинарима у Приједору где је вечерас одржана трибина СНСД "Одговорност за будућност".
Потпредседник СНСД-а Жељка Цвијановић изјавила је да очекује да ће на седници Владе Републике Српске, највероватније у петак, 6. марта, бити усвојена једна врста оперативног плана као надоградња на раније закључке Владе у којима је речено да Српска нема капацитет, нити било какву потребу, да смјешта мигранте и прави стационаре зато што то носи са собом различите ризике - и безбедносне, и економско-финансијске, и хуманитарне, и здравствене.
"Морам рећи да посебно носи безбедносне ризике с обзиром на то да ми не знамо ни ко су ти људи, али сада идемо даље. Нажалост, криза се наставља поново. Проблем је како да се зауставе мигранти на спољној граници ЕУ, а нас наводе на то да јачамо капацитет", рекла је Цвијановићева.
Она је истакла да би било добро да регион има апсолутно искоординисан однос како то Европа ради у заштити својих спољних граница, да тако и западни Балкан штити своје границе, без обзира на оптерећеност политичким несугласицама.
"Нисам сигурна да ће се то десити. Према томе, одговор Републике Српске је да и наш МУП и сви капацитети - Цивилна заштита, све институције републичког нивоа са локалним властима спроводе одређене мере и тако ћемо и радити", рекла је Цвијановићева.
Отпор покушајима развлашћивања Републике Српске
Председник СНСД-а Милорад Додик изјавио је да би губљење права Српске да управља својим ресурсима значило губљење и слободе јер је Српска синоним за слободу. Упозорио је да би - ако се негативни процеси не би зауставили - постала бесмислена са становишта жртава.
"Прво су нам симболе довели у питање, а сад улазе у имовину. Ово није крај. Ово, ако се не заустави, а ми то покушавамо да урадимо, Уставни суд ће сигурно пресуђивати по другим питањима и онда ће доћи до имена у презимена Републике Српске, па ће променити читав политички систем одлучивања и укинути ентитетско гласање", рекао је Додик новинарима у Приједору гдје је руководство СНСД-а вечерас одржало трибину "Одговорност за будућност".
Он је оцијенио да је процес конципиран готово на исти начин на који су људи одвођени у Јасеновац.
"Они су тамо очекивали да ће усташе коначно постати људи. Ми не смемо да мислимо да ће неко из међународне заједнице постати човек и покушати да разуме наша права која су записана у Уставу, они ће почети да дерогирају та права додатно", додао је Додик.
Према његовим речима, постдејтонски период карактеришу двије фазе: када су Американци и међународна заједница стајали иза онога што се звало слово Дејтонског споразума и када су одустали и заједно са Бошњацима хтели да креирају БиХ мимо Дејтонског споразума - преко наметања високог представника, а сада преко Уставног суда.
"То је нешто што морамо да зауставимо, прекинемо јер окупацијски суд жели да креира нови политички систем, нови систем власничких и сваких других односа. То је противно слову Дејтонског споразума и наравно да Република Српска има право на своје промишљање и никада нећемо искључити право да бранимо оно што нам припада", поручио је Додик.
Потпредседник СНСД и премијер Радован Вишковић рекао је:
"Чак нам се гурају у уста и неке речи које никад нису изговорене и које нису предмет разматрања у овом моменту, па се помињу сецесија, рат, хушкање, изазивање сукоба у БиХ. Можемо да чујемо о европском путу БиХ, али први пут и представници ЕУ јасно и гласно поручују нама у БиХ да нема европског пута БиХ док имамо високог представника у овој земљи и док имамо стране судије у Уставном суду", истакао је Вишковић.