„Држава Црна Гора ни пре, а ни после 1918. није била власник православних светиња и имовине“

ИЗЈАВА „ДАНУ“ КООРДИНАТОРА ПРАВНОГ САВЕТА МЦП ПРОТОЈЕРЕЈА ВЕЛИБОРА ЏОМИЋА      

Тројичиндан у манастиру Стањевићи

* Протојереј-ставрофор Велибор ЏОМИЋ: Ми поседујемо доказе о уписима права својине Цркве у катастар. Сви уписи у катастар непокретности, када су у питању Митрополија и остале епархије СПЦ у Црној Гори, вршени су транспарентно и законито и правоснажно су окончани

__________________________________________________________________________

         „НЕСПОРНО је право Министарства финансија, сходно важећим прописима, да врши надзор над радом Управе за некретнине и других органа државне управе над којим му је поверено право надзора.

        Проблематичан је тренутак у коме се та активност спроводи и начин спровођења и она се, без сумње, у јавности повезује са спорним одредбама о одузимању, тј. о подржављењу светиња, верских објеката и земљишта по члановима 62, 63 и 64 Закона о слободи вероисповести или уверења и правном положају верских заједница.

        Више људи ме је контактирало после објављивања ове информације у ”Дану”, јер имају осјећај да се на овај начин врши притисак на запослене у Управи за некретнине и њеним подручним јединицама.

        Зна се да су уписи права на верским објектима и земљишту давно завршени и да су сви рокови прошли тако да је та врста надзора бесмислена.

        Осим тога, из ове активности се закључује да Министарство финансија, а ни Влада Црне Горе, немају доказе да је реч о незаконитим уписима Цркве и других верских заједница на верским објектима и земљишту. Али, то није сметало бројним државним функционерима да напамет и без доказа износе нетачне податке да су уписи права својине Цркве над sветињама, верским објектима и земљишту били незаконити.

Манастир Стањевићи

        Својевремено је један од њих јавно изнeо нетачан и апсурдан податак да су православне цркве и манастири из Црне Горе укњижени у катастар Републике Србије!

        Да су овај надзор спровели пре припреме и усвајања дискриминаторних и неуставних одредби Закона о слободи вероисповести онда би знали на чему су. Ужасно је, али истинито да је Црква прво проглашена за кривца за наводно узурпирање и окупирање ”државне имовине”, а потом се долази до те њене наводне кривице.

        Ми поседујемо доказе о уписима права својине Цркве у катастар, али и бројне доказе из којих се јасно утврђује да држава Црна Гора ни пре, а ни после 1918. или било које друге године није била власник православних храмова, манастира и остале непокретне и покретне црквене имовине.

        Сви уписи у катастар непокретности, када су у питању Митрополија и остале епархије СПЦ у Црној Гори, вршени су транспарентно и законито и правоснажно су окончани“.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари