Амфилохије: Рушење Његошеве цркве било је рушење Црне Горе - сурвавање низ Ловћен
МИТРОПОЛИТ ПРЕДВОДИО КОТОРСКУ ЛИТИЈУ – ОД ЦРКВЕ СВ. НИКОЛЕ, ГРАДСКОМ РИВОМ И НАЗАД
* „Плод тог рушења, насиља и тираније је и овај тзв. закон о слободи вјероисповијести. Уствари, то је закон о ропству овога народа, закон о отимању његових светиња, закон о гажењу свега што је најсветије и најчеститије изњедрено на овом простора“
* Подсјетио је да је Српски палац, сједиште некадашње Бококоторске епархије, који се налази преко пута цркве Светог Николе у Котору, национализован након Другог свјетског рата: „Како је могао да се национализује, ако је био државна својина, како тврде ови наши нови господари у Црној Гори? Како је било могуће национализовати га од Цркве?“
* „Ево, народ излази све тргове и улице, по свим градовима Црне Горе. То је и за мене чудо, откуда тај народ. И ја се нисам овоме надао. Десетине хиљада се окупљају широм Црне Горе. То је народ Божји... Само они који немају савјести и свијести могу градити будућност Црне Горе на богоубилачкој и братоубилачкој идеји. Надам се у Бога да ће ови наши садашњи властодршци схватити да нијесу на власти да би се борили против народа, да отимају народне светиње“
______________________________________________________________________
НАКОН што је у цркви Светог Николе у Котору одслужен молебан, Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије предводио је Литију од цркве Светог Николе, градском ривом и назад.
Ријеке вјерних су се вечерас слиле у Котор из Рисна, Пераста, Шкаљара…..
Рушење цркве на Ловћену и гажење по Светом Петру Другом Ловћенском Тајновидцу, најмудријем рођеном на овим просторима послије Светога Саве, почетак је свега што се догађало са нама и у Црној Гори и у Боки и у Брдима, рекао је Митрополит црногорско-приморски након литије која је одржана као вид молитвеног отпора вјерног народа Боке режимском безакоњу према Српској православвној цркви у Црној Гори.
„Рушење његове цркве је уствари било рушење Црне Горе и њено обурдавање низ Ловћен“, рекао је Владика Амфилохије.
Додао је да је плод тога рушења, насиља и тираније и тзв. закон о слободи вјероисповијести.
„Уствари то је закон о ропству овога народа, закон о отимању његових светиња, закон о гажењу свега што је најсветије и најчеститије изњедрено на овим простора од времена Светога Јована Владимира, зетскога краља великомученика, и свега онога што је израсло у току ових осам стотина година, од 1220. године, када је Свети Сава на Михољској Превлаци обновио ту светињу и када је поставио првога епископа зетскога“, рекао је он.
Подсјетио је да је Српски палац, сједиште некадашње Бококоторске епархије, који се налази преко пута цркве Светог Николе у Котору, национализован након Другог свјетског рата.
„Како је онда могао да се национализује, ако је био државна својина, како тврде ови наши нови господари у Црној Гори? Како је било могуће национализовати га од Цркве? А то није случај само са овом црквеном општином него и са другим црквеним општинама у Боки которској и широм Црне Горе. Национализовали су и одузимали од наших манастира, од наших црквених општина, одузимана је црквена имовина… Како је могуће, дакле, да је то државно било, како данас тврде ови наши државници, ако се одузима од Цркве, национализује?!“, упитао еј Митрополит црногорско-приморски.
Поставио је питање зар није била мудрост да се прво врати оно што је одузето од Цркве Божје?
Подсјетио је да је Црква то тражила и да је чак власт, како је рекао, истога данашњега предсједника почетком двијехиљадитих била донијела одлуку да се врати национализована имовина, не само приватницима и задужбинама, него и црквама и вјерским заједницама.
„Међутим, исти тај је послије поништио ту одлуку и данас плод тога поништења није само то што није враћено отето, него се сад иде на то да се одузму и сами храмови, што нико никада није урадио у хиљадугодишњој историји ових простора“, казао је Владика.
Поставио је питање: шта је сада са предузећима у којима су у претходном систему хиљаде радника у Црној Гори зарађивале хљеб?
„Гдје су та предузећа, гдје је та имовина која је била одузета за народ? Све је опљачкано, разорено. И имамо сад једну групу богаташа који мисле да тиме улази у Европу, да ће тиме што су опљачкали од народа постати популарни у Европи“, нагласио је он.
Сада треба, додао је Митрополит црногорско-приморски, да се отму и храмови, да се и они униште и разоре.
Подсјетио је да су обновљени стари и саграђени нови храмови у последњих тридесет година захваљујући томе што се разбуктао огањ вјере сачуван у души народа.
„И ево данас видите тај народ излази по свим трговима, улицама и градовима Црне Горе. То је и за мене чудо, откуда тај народ. И ја се нисам томе надао. Десетине хиљада се окупљају широм Црне Горе. То је народ Божји, огањ вјере у живога Бога. Он се распламсао у души овога народа, нарочито у душама дјеце“, казао је Владика Амфилохије.
Казао је да само они који немају савјести и свијести могу градити будућност Црне Горе на богоубилачкој и братоубилачкој идеји.
„Ја се надам у Бога да ће ови наши садашњи властодршци схватити да нијесу на власти да би се борили против народа, да отимају народне светиње. За кога? Кога да ће уселе у ове храмове они некрштени? И коме ће да предају ове храмове отимајући их од Цркве Божје? Надамо се у Бога да ће се и они, а и они који их гласају, вратити разуму и да ће гласати људе који знају шта су светиње и који ће чувати те светиње, а тиме чувати и своју дјецу, њихову будућност и будућност Црне Горе“, поручио је Митрополит Амфилохије.
Додао је да се нада да ће овај црквено-народни бунт помоћи тим људима да се врате памети и разуму.
„И да оно што буду радили ураде сагласно вољи овога народа, ако су народна власт. Ако нијесу народна власт, онда им није мјесто да буду на челу државе која се зове Црна Гора“, закључио је Митрополит Амфилохије.