Шведски институт FOI: Русија изводи војне вежбе као да ће ратовати против НАТО и Кине
РУСКИ ГЕНЕРАЛ ШАМАНОВ ОДБАЦИО ИДЕЈУ НЕМАЦА ДА МОСКВА СВОЈЕ РАКЕТЕ 9М729 ПРЕБАЦИ ИЗА УРАЛА
* Шведски институт за пример наводи вежбу „Запад-2017“ која је имала око 5.500 учесника, док је вежба „Восток-2018“ имала око 300.000
* ТАСС: Русија ће копнену верзију крстарећих ракета „Калибар“ направити већ до краја ове, а не до краја наредне године. Односно: пре Нове године ће почети њихова серијска производња
* Познати војни експерт Јевгениј Бужински посаветовао војном врху РФ да се не фокусира примарно на могуће америчкре ракете средњег домета у Европи, већ на постављање својих хиперсоничних ракета на Чукотки одакле је удар по САД „сасвим реалан“
________________________________________________________________________
ШВЕДСКИ институт за одбрамбене студије (FOI) објавио је да Русија знатно активније тренира своје оружане снаге и да их спрема за прави велики рат.
Аутори студије указују да је Русија у претходном периоду више пажње поклањала увежбавању своје војске за мање локалне ратове, а да сада изводи „стратешке војне вежбе“ које су све веће по ангажованом људству и војној техници.
Шведски институт за пример наводи вежбу „Запад-2017“ која је имала око 5.500 учесника, док је вежба „Восток-2018“ имала око 300.000.
Шведски аутори процењују да су Оружане снаге РФ значајно подигле борбену готовост и да су веће у стању да за кратко време пређу са мирнодопског функционисања на вођење реалних ратних операција.
Посебно наглашавају да руски Генералштаб сваке године организује велике маневре „на једној страни света“ како би своје јединице припремио за „ратовање на великом делу континента“.
Истраживањем је руководио Јухан Нурберг који је додатно објаснио:
„Русија се спрема за ратовање против потенцијалних противника снаге Кине или НАТО које се не би брзо завршило. Зато Русија од 2013-те редовно шроверава спремност своје војске, а у тим проверама учествује и Владимир Путин“.
Поморска верзија ракета "Калибар"
Нурберг још додаје: „Важно је тренирати војни начин размишљања и нервни систем, а мишићи већ постоје. Мозак мора стално бити приправан (за рат)“.
У вежби „Восток-2018“, која је трајала од 11-ог- до 17-ог- септембра прошле године, учлествовало је и преко 1000 авиона, хеликоптера и дронова, 80 ратних бродова и око 36.000 тенкова, оклопних и других војних возила.
Као ехо дошла је вест новинске агенције ТАСС да ће Русија копнену верзију крстарећих ракета „Калибар“ направити већ до краја ове, а не до краја наредне године. Односно: да ће пре Нове године почети њихова серијска производња.
Ово је потпуно реално јер ће поморској верзији тих ракета морати да се промени само софтвер и обезбедни другачији систем управљања.
У овом контексту је индикативно да је председник комитета Државне Думе за одбрану – генерал Владимир Шаманов, бивши командант руских елитних падобранско-десантних јединица – са негодовањем одбацио иницијативу немачких политичара да Русија своје нове ракете 9М729 „премести иза Урала“.
Немци су објавили да би то био добар начин да се сачува Споразум о ракетама средњег и малог домерта јер 9М729 лансиране иза Урала не би могле да угрожавају Европу.
Иницијативу је лансирао двојац: експерт Хришћанско-демократске уније за спољну политику Родерих Кизеветер и зменик шефа посланичког клуба у Бундестагу Социјал-демократске партије Ралф Мутцених.
У тексту који су објавили у листу Frankfurter Allgemeine Zeitung, ова двојица су нагласила да би Сједињене Државе требало да дозволе Русији да изврши инспекцију њихових ракета-пресретача у Румунији.
Шаманов им је поручио: „Предлагати нешто такво сувереној држави попут Русије лишено је и такта. Боље би им било да су својима из НАТО сугерисали да се не приближавају границама Русије и да јој не постављају ултиматуме. Од тога неће бити апсолутно ништа. Русија ће наставити да чини оно што сматра нужним“.
Индикативно је и што је познати војни експерт Јевгениј Бужински посаветовао војном врху РФ да се не фокусира примарно на могуће америчкре ракете средњег домета у Европи, већ на постављање својих хиперсоничних ракета на Чукотки одакле је удар по САД „сасвим реалан“.
Бужински отворено сугерише да Москва прави хиперсоничне ракете домета 4-5 хиљада километара које могу тући америчку Западну обалу.
Он је уверен да би Русија била у стању – чак и ако би своје ракете лансирала тек након што би према њеној територији кренуле америчке из Европе – да прва удари по стратешким циљевима на западу САД.
Зато што америчке ракете средњег домета тренутно могу да лете до два пута брже од звука, док руски хиперсонични „Кинжал“ већ сада убрзава и до 10 Маха.