Пред обале Сирије стигао и британски авион за управљање ватром Sentinel R1

АМЕРИЧКО-РУСКА ПОМОРСКА БИТКА ИЗ ВИШЕ РАЗЛОГА НИЈЕ МНОГО ВЕРОВАТНА

Sentinel R1

  • Велика Британија је од 12. априла затворила ваздушни простор око своје „Акротири“ - како је саопштено - „у вези с предстојећим повећавањем војних активности“. Сасвим конкретно: ваздушни простор уз јужну обалу Кипра проглашен је „опасним за цивилну авијацију“
  • Против америчке ударне групе бродова око носача авиона „Хари Труман“, која око себе прави зону дејства од 1.500 километара, највеће шансе би имале руске подморнице класе „Антеј“, али ни оне не би загарантовано биле успешне

        БРИТАНСКИ авион за ваздушну шпијунажу и управљање ватром Sentinel R1 - узлетевши из авио-базе „Водингтон“ у Енглеској - стигао је пред обале Сирије.

        Примећен је источно од Крита, а летео је према обалама Сирије.

        Нејасно је да ли је слетао у британску базу „Акротири“ на Кипру или је имао задатак да се одмах постави између тог острва и сиријског ваздушног простора. Ради „узимања“ координата за могуће ракетне ударе по Сирији.

        Велика Британија је од 12. априла затворила ваздушни простор око своје „Акротири“ - како је саопштено - „у вези с предстојећим повећавањем војних активности“. Сасвим конкретно: ваздушни простор уз јужну обалу Кипра проглашен је „опасним за цивилну авијацију“. Од површине мора до 9.150 метара висине.

        Долазак Sentinel R1 подједнако је заинтересовао и војни врх у Дамаску, јер би усмеравао десетине и стотине испаљених ракета из источног Медитерана на виталне објекте Сирије, и руску команду у Дамаску и у базама Хмејмим и Тартус.

        Иначе, већ је почело „цртање“ - како би могао да изгледа судар између руских и америчких (британских и француских) ратних бродова у источном Медитерану у који ће стићи и ударна група америчких ратних бродова на челу са носачем авиона „Хари Труман“.

        Већ се стигло и до питања: могу ли Руси потопити „Трумана“?

        Бивши командант руске Црноморске ратне флоте - адмирал Владимир Комоједов - указао да је „у теорији“ могуће отопити носач авиона и једном једином моћном ракетом попут надзвучне крстареће ракете „Калибар“, али и одмах нагласио да је за гарантовани успех потребно формирати групу од ратних бродова, подморница и авиона која ће дејствовати синхронизовано.

Група руских ратних бродова

        Русија тренутно у Медитерану има око 15 ратних и помоћних бродова. Главне међу њима су фрегате „Адмирал Григорович“ и „Адмирал Есен“, наоружане „Калибрима“, подморнице класе „Варшавјанка“ и „Штука“ које су такође наоружане „Калибрима“ које могу гађати и бродове и циљеве на копну.

        „Есен“ има и друге противбродске ракете домета 300 километара.

        На сиријској обали су постављени системи „Бал“ са противбродским ракетама Х-35 „Уран“, домета 120 километара, и „Бастиони“ чије ракете „Јахонт“ имају домет до 300 километара.

        Руске крстарице „Москва“ и „Петар Велики“ наоружане су крстарећим ракетама „Гранит“ домета 700 километара.

        Комоједов сматра да све то није довољно да се уништи америчка ударна група око „Трумана“ око којег је десетак разарача, фрегата и подморница... Са стотинама лансирних рампи за ракете различите намене.

        Адмирал Комоједов тим поводом указује:

        „Свака ударна група САД око носача авиона има ширину одбране до 1.500 километара, а наши бродови и подморнице располажу ракетама домета 300-500 километара. Такве ударне групе у стању су да - уз помоћ Авакса - откривају противника и уништавају га са безбедног растојања. Наши бродови, у сваком случају, нису претња таквој групи јер их она не би, напросто, пустила довољно близу“.

        Комоједов сматра да највеће шансе против америчких ударних група имају руске подморнице класе „Антеј“ наоружане ракетама „Гранит“. Међутим, и њима је неопходно да не буду откривене прерано и да истовремено дејствује неколико да би могле да испале потребан број ракета.

        Комоједов признаје: ударна група око „Трумана“ може бити атакована и погођена, али тешко уништена...

        Уколико не би у операцију била укључена и руска стратешка авијација са крстарећим ракетама домета преко 1.500 километара. А и авиони попут британског Sentinel R1.

        Све ово америчко-руску поморску битку не чини много вероватном.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари