Сирија може постати поприште битака између руских С-400 и Трампових „паметних ракета“
И ЈЕДНА И ДРУГА СТРАНА РИЗИКУЈУ СВОЈУ РЕПУТАЦИЈУ И МЕСТО НА ТРЖИШТУ ОРУЖЈА
С-400 у Сирији
- Неки већ почињу да „типују“: ко ће изаћи као победник - амерички „Томахавци“ или руски зенитни ракетни системи С-400 и ракетно-топовски системи „Панцирь-1С“?
- Генерал-пуковник Александар Горков наглашава да би Руси „Томахавке“ - иако лете на малим висинама - обарали тако успешно да би то било безмало по идеалној формули: једна ракета - један погодак
- Експерт Центра за анализе стратегија и технологија - Василиј Кашин - сматра да би и уништавање 50-60 одсто америчких ракета било „колосалан успех“
СИРИЈА се пред нашим очима може претворити у „полигон“ на којем ће се одиграти грандиозни војни „спектакл“ између руских ПВО и противракетних система и америчких ракетних нападачких потенцијала.
Неки већ почињу да „типују“: ко ће изаћи као победник -амерички „Томахавци“ или руски зенитни ракетни системи С-400 и ракетно-топовски системи „Панцирь-1С“?
Истовремено се отворило и питање: шта ће се сматрати успехом, односно - неуспехом?
У сваком случају у питању је репутација важних оружја и једне и друге стране.
Један неименовани московски војни експерт указао је да Русија у Сирији има доста ракетних система, а и система за радиоелектронску борбу. Он је уверен да ће - ако до реалног судара заиста дође - руски системи „одрадити посао за чисту четворку“. Посебно наглашава да релативно спори „Томахавци“ неће бити никакав посебан проблем за руске системе у Сирији.
Неки су се већ присетили како је ПВО-одбрана СССР 60-их година оборила амерички шпијунски авион U2 и да су совјетски ракеташи у Вијетнаму пообарали хиљаде америчких авиона.
„Лепа и паметна“ AGM-176 Griffin
Генерал-пуковник Александар Горков наглашава да би Руси „Томахавке“ - иако лете на малим висинама - обарали тако успешно да би то било безмало по идеалној формули: једна ракета - један погодак.
Експерт Центра за анализе стратегија и технологија - Василиј Кашин - сматра да би и уништавање 50-60 одсто америчких ракета било „колосалан успех“.
О наглашава да би и обарање сваке трећег „Томахавка“ - ако се узме у обзир и успешност сиријске ПВО - било такође „велики успех“.
Познати руски ракеташ Артеч Бижев уверен је да ће С-400 имати - чак и у борби са тешко приметним и брзим „циљевима“ имати ефикасност на нивоу 90 одсто.
Кашин указује на битну околност: да руски ПВО/ПРО системи штите само руске базе и војне објекте у Сирији, а да је њена ПВО прилично слаба.
Он упозорава да је немогуће потпуно одбити непријатељски напад са 200 крстарећих ракета. И изводи овакву рачуницу:
„Ако будемо имали напад са 100 ракета истовремено па на обарање сваке употребимо по две своје ракете - то ће подразумевати око 200 ракета. А имамо ли ми толико ракета у Сирији? Прве ракете испалиће два америчка разарача из источног Медитерана. Они ће, претпостављам, прво испуцати своје старе Томахавк, а тек потом ће прећи на паметне ракете о којима је говорио Доналд Трамп“.
По његовој процени, Американци ће покушати да присиле браниоце Сирије, укључујући и Русе, да потроше све зенитне дириговане ракете - да би потом могли да некажњено лансирају ракете са осталих бродова и носача авиона „Хари Труман“.