Амерички генерал Пол Накасоне пред Сенатом САД: „Руси нас се више не боје!“
ТРАМП ГА ПРЕДЛОЖИО ЗА ШЕФА NSA, А ИСТОВРЕМЕНО ЋЕ ДОЋИ НА ЧЕЛО САЈБЕР-КОМАНДЕ ОД САД
- Истовремено је лист Оружаних снага САД Military Review објавио текст у којем се оцењује да је Русија у Сирији „однела победу“ и да је то успела зато што је деловала „ефектно, еластично и са комбиновањем војних и политичких дејстава“. Чак и признаје да је Москва „сломила монопол женевског мировног процеса“ и „дипломатско лидерство САД“
МЕРЕ које је Вашингтона предузео због мешања Русије у наше председничке изборе 2016. нису извршиле никакав утицај на „противнике Америке“ - изјавио је шеф сајбер-команде Копнених снага САД генерал Пол Накасоне.
Апострофирајући Русију, навео је да је Москва за време америчке председничке изборне кампање „ширила дезинформације по интернету“. Па наставио:
„Сматрам да су Руси уверени да им се ништа ни сада не може (лоше) догодити. Они се нас не боје“.
Накасоне је овако наступио на слушању у Сенату САД. Зато што га је Доналд Трамп кандидовао за шефа Агенције за националну безбедност (NSA).
Та агенција је америчка електронска шпијунажа. И више од тога. Јер, ако генерал Накасоне добије подршку сенатора, он ће се истовремено наћи на челу и Сајбер-команде Оружаних снага САД.
Грађани Алепа са сликама палих припадника руске армије
Накасоне је први амерички генерал - вероватно у целом периоду након Другог светског рата - који је изговорио: „Руси нас се не боје“. Међутим, управо се појавило још једно - нема сумње, невољно - признање Русији.
У листу Оружаних снага САД Military Review појавио се текст у којем се оцењује да је Русија у Сирији „однела победу“ и да је то успела зато што је деловала „ефектно, еластично и са комбиновањем војних и политичких дејстава“.
Чак се признаје да Москва „сломила монопол женевског мировног процеса“ и „дипломатско лидерство САД“ јер су за Сирију ништа мање важни преговоре који се под патронатом Русије, Турске и Ирана воде у Астани.
Војни лист САД признаје и да су позиције сиријског председника Башара Асада сада - захваљујући уласку Русије у рат - толико јаке да може да диктира услове свог учешћа у преговорима.
„То је очевидна победа Русије која је своје успехе конвертовала у дугорочни споразум са Дамаском о авио-бази Хмејмим и поморској у Тартусу. Плус: ојачала је и позиције војих фирми које ће учествовати у обнови Сирије“.
Аутори текста су аналитичар Центра за војно-поморске анализе Мајкл Кофман и Метју Рожански, директор вашингтонског Института „Кенан“.