Патријарх Иринеј одликовао Грка Мариноса Рицудиса и хуманитарца Арноа Гујона

ПРВОГ ОРДЕНОМ СВЕТОГ ЦАРА КОНСТАНТИНА, А ДРУГОГ - ОРДЕНОМ СВЕТОГ САВЕ ПРВОГ СТЕПЕНА

  • Рицудис 1999. био командант грчког војног брода, али одбио да га укључи у агресију на Србију
  • Маринос РИЦУДИС: „Дубоко сам ганут и нисам могао да верујем да ћу после 18 година, од када сам одбио да учествујем у неправедном рату против овог народа, да доживим част и захвалност од моје браће православне, браће Срба. Све жртве вашег народа, традиција, предање, култура, било је најзначајније надахнуће за мене и осећам благодарност пред свима вама”
  • Арно ГУЈОН: „Посвећујем овај орден такође јунацима данашњег доба, а то су Срби са КиМ који опстају на својим огњиштима, упркос нехуманим условима у којима живе. Нисам сигуран да сам у протеклих 14 година успео да променим њихове животе, али сам сигуран да су они променили мој. Променили су мој поглед на свет и показали ми прави значај борбе за слободу”

        ПАТРИЈАРХ српски Иринеј одликовао је данас Грка Мариноса Рицудиса, који је одбио да учествује у бомбардовању Србије 1999. године орденом Светога цара Константина, и хуманитарца Арноа Гујона који дуги низ година помаже Србима на КиМ - орденом Светога Саве првог степена.

        „Маринос Рицудис био је у ситуацији да изврши дужност грчке државе и учествује у срамном нападу на наш народ и земљу и он је, као командант војног брода, дошао у Јадранско море, где му савест није дозволила да испуни оно што је био дужан да учини, вратио се својим бродом у Грчку и отказао послушност, одбивши да учествује у нападу на Србију”, рекао је патријарх, образлажући одликовања на свечаности у Патријаршији.

        Због тог, како је рекао патријарх, великог и јуначког дела, Рицудис је имао великих проблема и осуђен је на две и по године затвора и издржао је казну.

        „Учинио је оно што чине велике душе и велике личности и после свега имао је толико савести да каже да није он херој, већ српски народ. Ми немамо довољно речи да се захвалимо за такав гест и такво поступање и зато смо одлучили да одликујемо господина Рицудиса највећим одликовањем наше цркве - орденом Светога цара Константина и да му се на тај начин симболично захвалимо за храбро и јуначко деловање”, рекао је патријарх Иринеј.

        Са друге стране, Арно Гујон, како је рекао патријарх, већ дуго „ублажава страшне невоље” нашег народа на КиМ, „јединог народа у Европи лишеног свих људских права”, помаже му у најпотребнијем, како би могао да егзистира на нашим светим просторима и тиме Гујон чини, истиче патријарх, велико добро дело, утолико веће, јер је прво почео да чини када није имао ни пуних 20 година.

        Осим „делотворне љубави” показане његовим свесрдним залагањем у прикупљању и пружању неопходне помоћи за цркву и страдални народ на КиМ, рекао је патријарх, Гујон је одликован и због истрајног сведочења истине о животу нашег народа у нашој покрајини.

        „То олакшање и давање основних услова за живот омогућио је драги пријатељ и брат Арно Гујон. Немамо речи да се захвалимо. У име наше цркве, тог народа који је остао да пати и страда на Косову, ми вам захваљујемо драги наш велики пријатељу на свему што сте до сада учинили и што чините. Наше су речи слабе, али се молимо господу на вама”, рекао је патријарх.

        Маринос Рицудис, који је био капетан бојног брода 1999, рекао је да је за њега велика част да прими орден, да је дубоко ганут, али и да данас сматра да није достојан указане части и да је требало „сву част да има српски народ”.

        „Дубоко сам ганут и нисам могао да верујем да ћу после 18 година, од када сам одбио да учествујем у неправедном рату против овог народа, да доживим част и захвалност од моје браће православне, браће Срба. Све жртве вашег народа, традиција, предање, култура, било је најзначајније надахнуће за мене и осећам благодарност пред свима вама”, рекао је Рицудис.

        Посебну захвалност, како је додао, дугује митрополиту црногорско- приморском Амфилохију који га је први контактирао и разговарао са њим.

        „Желим да вам обећам да нисте сами у вашој борби и увек ће постојати храбри јунаци у овом свету који ће бити уз вас, који ће да се жртвују са вама и уз вас у вашој борби, са вама ће да плачу, болују и да се радују”, рекао је Рицудис.

        Хуманитарац и оснивач фондације „Солидарност за Косово” Арно Гујон, примајући орден Светога Саве првог степена, рекао је да му је велика част да прими орден, као и да то одликовање посвећује „свим жртвама косовске трагедије, од цара Лазара, до Оливера Ивановића”.

        „Посвећујем га такође јунацима данашњег доба, а то су Срби са КиМ који опстају на својим огњиштима, упркос нехуманим условима у којима живе. Нисам сигуран да сам у протеклих 14 година успео да променим њихове животе, али сам сигуран да су они променили мој. Променили су мој поглед на свет и показали ми прави значај борбе за слободу”, рекао је Гујон.

        Да се није, како је рекао, сусрео са Србима на КиМ, када је имао 19 година, вероватно не би данас био овде, они су променили његов живот и зато им посвећује ту награду.

        Свети архијерејски синод СПЦ доделио је капетану Мариносу Рицудису из Пиреја орден светог цара Константина, „због његове жртвене љубави према братском српском народу, одбијајући да учествује у NATO бомбардовању Србије 1999. године, а Арноу Гујону орден Светога Саве првог степена, за делотворну љубав показану свесрдним залагањем у прикупљању и пружању неопходне помоћи за цркву и страдални народ на КиМ, као и за истрајно сведочење истине о животу нашег народа на КиМ.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари