Судан понудио Русији војну базу на својој обали Црвеног мора
ОМАР АЛ-БАШИР ОД ПУТИНА И ШОЈГУА ЗАТРАЖИО ЛОВЦЕ Су-30 и Су-35 И ЗЕНИТНИ РАКЕТНИ ССИСТЕМ С-300
- Судански председник тражење оружја од Москве објаснио и овим речима: „По нашим сазнањима, Сједињене Државе желе да поделе Судан на пет држава. Вашингтон је већ разорио арапски свет. Посебно је уништио Агванистан, Ирак, Сирију и Јемен. Судан је такође суочен са великом завером и великим притиском Сједињених Држава”
- Функционер горњег дома парламента РФФранц КЛИНЦЕВИЧ: У наредном периоду још неке земље могу се Русији обратити са понудом да на њиховој територији држи војну базу. Биће их све више. Што се Судана тиче, одлука још није донета. Русија озбиљно брине о својој безбедности и база у Судану не би нам била сувишна. Није случајно што Американци по свету држе 700 војних база, од којих је, додуше, 400 тренутно ван употребе и конзервисано. И Русија има интересе по целом свету”
ПРЕДСЕДНИК Судана Омар ал-Башир затражио је ов Владимира Путина и Сергеја Шојгуа да модернизују наоружање његове земље.
Затражио је ловце Су-30 и Су-35 и зенитне ракетне системе С-300. Свој захтев је додатно образложио овако:
„Затражили смо Су-30 и Су-35 зато што могу да покрију наш ваздушнби простор. Ми немамо намеру да ратујемо ван својих граница већ само да их штитимо. Зато су нам потребни и системи ПВО и ракетни чамци. Сада Судан штите стари совјетски системи ПВО”.
Можда је једнако важно што је ал-Башир у Сочију изговорио:
„По нашим сазнањима, Сједињене Државе желе да поделе Судан на пет држава. Вашингтон је већ разорио арапски свет. Посебно је уништио Агванистан, Ирак, Сирију и Јемен. Судан је такође суочен са великом завером и великим притиском Сједињених Држава”.
Ал-Башир влада Суданом 28 година, а ово му је прва посета Русији.
Председник комитета горњег дома руског парламента за одбрану и безбедност – генерал Виктор Бондарев – поводом посете суданског лидера посебно је указао:
„Успех наших Ваздушно-космичких снага у Сирији учинио је Русију светиоником наде за многе земље које осећају америчку претњу. То објашњава и због чега је ал-Башир изашао са понудом да Русија на суданској обали Црвеног мора формира своју војну базу. Он добро зна шта се догодило Ираку и Либији и страхује да би му Американци могли растурити земљу”.
Генерал Бондарев је навео да ће одлуку о бази донети Путин:
„Врховни командант ће одвагнути све и за и против поводом примаљиве понуде за базу на обали Црвеног мора”.
Његов заменик Франц Клинцевич открио је да се у наредном периоду још неке земље могу Русији обратити са понудом да на њиховој територији држи војну базу:
„Биће их све више. Што се Судана тче, одлука поводом понуде за војну базу још није донета. Русија озбиљно брине о својој безбедности и база у Судану не би нам била сувишна. Није случајно што Американци по свету држе 700 војних база, од којих је, додуше, 400 тренутно ван употребе и конзервисано. И Русија има интересе по целом свету”.