Канадски физичари објавили да је могуће направити временску машину

ТВРДЕ ДА ЋЕ ТО ПОСТАТИ РЕАЛНО ЧИМ СЕ ПОЈАВЕ МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ ИСКРИВЉУЈУ ПРОСТОР И ВРЕМЕ

Делоријан (De Lorean DMC-12) из филма „Повратак у будућност”

  • Математичар Курт Гедел први је доказивао да је путовање кроз време могуће. Ослањајући се на Ајнштајнову теорију релативитета, он је 1949. године закључио да Васељена има прстенасту структуру и да су зато путовања кроз време хипотетички могућа. Сматрао је да би за то била потребна машина која је у стању да развије брзину од 298.000 километара у секунди (брзина светлости)

        ФИЗИЧАРИ са Универзитета Британске Колумбије (Канада) дошли су до математичке формуле према којој је - како су објавили - могуће направити временску машину.

        Како је пренео портал ScienceAlert, та машина би могла да личи на „сандук“ који се креће у круг - у простору и времену.

        То би ономе што се нађе унутар „сандука“ омогућило да се премешта у прошлост или у будућност.

        Канадски научници тврде да је једини проблем са прављењем временске машине већ данас у томе што не постоје „одговарајући материјали“.

        Чак су и објаснили какви би то требало да буду „материјали“ и са каквим својствима.

         Уверени су да ће људи - да би овладали временском машином - морати да измисле и произведу материјале који могу да „искривљују простор и време“.

        Први је о могућности путовања кроз време писао Едвард Мичел 1881. године. У својој новели „Часовник који је ишао уназад“ - описао такву могућност.

        Потом је Херберт Велс смислио сам појам „временска машина“.

Курт Гедел

        Математичар Курт Гедел први је доказао да је путовање кроз време могуће. Ослањајући се на Ајнштајнову теорију релативитета, он је 1949. године закључио да Васељена има прстенасту структуру и да су зато путовања кроз време хипотетички могућа.

        Он је сматрао да би за то била потребна машина која је у стању да развије брзину од 298.000 километара у секунди (брзина светлости).

        Сунчев зрак стиже на Земљу за 8 минута и 19 секунди, прешавши за то време 150 милиона километара, а Гедел је био сигуран да би апарат који би био бржи одлазио - или у будућност или у прошлост.

        У Великом хадроноском колајдеру код Женеве, научници покушавају - поред осталог - да материју убрзају изнад брзине светлости.

        Наводно су се у априлу 2012. приближили брзини светлости.

        У време тих експеримената уочили су да су се елементарне честице при таквим брзинама у времену кретале у супротном смеру од природног тока догађаја.

        Амерички научници Томас Вејлер и Чиу Ман Хо тада су извели закључак да је Велики хадронски колајдер заправо прва временска машина коју је човек направио.

        Неки научници тврде да постоји алтернативни начин путовања кроз време: кроз црне рупе.

        Заправо, сматрају их својеврсним временским машина, али признају да човек никада неће моћи да их користи.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари