Шешељ трибунал назвао инквизицијом, а себе упоредио са Галилејом и Бруном
Лидер радикала одбацио и трећу (измењену) оптужницу за `непоштовање суда`
* Кад је судија Трексел затражио одговор на питање «Какво је сада Ваше здравствено стање и да ли сте у стању да седите у судници?», Шешељ је одговорио да трибунал "нема разлога за бригу" и да, иако је његово здравље "све горе и горе", може да остане у судници. «Једино вас молим, нагласио је, да брзо закажете суђење, пре него што француска, британска и америчка служба постигну свој крајни циљ - да ме лише живота»
* Негирао је да има намеру да тражи да буде пуштен на привремену слободу, али је затражио да му се одобри да се путем видео-линка на конференцији за новинаре обрати јавности у Србији
* Објаснио бих – октио је - зашто је важно да се обори постојећи режим, а зашто је још важније да се спречи једна издајничка странка предвођена Томиславом Николићем да дође на власт...
ЛИДЕР Српске радикалне странке Војислав Шешељ изјаснио се у Хагу пред швајцарским судијом Стефаном Трекселом да се не осећа кривим по новој оптужби из треће измењене оптужнице која га терети за непоштовање суда зато што је одбио да са свог вебсајта уклони четири књиге чији је аутор и шест поднесака који су му предати као поверљиви.
Суђење ће бити заказано када се координира са другим предметима, саопштио је Трексел. Шешељ је најавио да ће у овом предмету сведочити он сам и да ће позвати још два-три сведока, које би испитао његов правни саветник Дејан Мировић.
Упоређујући се са Ђорданом Бруном и Галилеом Галилејем, Шешељ је оценио да између римокатоличке инквизиције и Хашког трибунала нема никакве разлике и да се од времена инквизиције "није десило да један аутор одговара за већи број књига".
Па нагласио: «Ја немам намеру да се одрекнем својих књига нити да их уништим, а њихово скидање са интернета значило би управо уништење!».
Кад је судија Трексел затражио одговор на питање «Какво је сада Ваше здравствено стање и да ли сте у стању да седите у судници?», Шешељ је одговорио да трибунал "нема разлога за бригу" и да, иако је његово здравље "све горе и горе", може да остане у судници.
"Једино вас молим да брзо закажете суђење, пре него што француска, британска и америчка служба постигну свој крајни циљ - да ме лише живота", изјавио је Шешељ.
Негирао је да има намеру да тражи да буде пуштен на привремену слободу, али је затражио да му се одобри да се путем видео-линка на конференцији за новинаре обрати јавности у Србији. Истакао је да је то од великог интереса за њега и његову странку и за његову супругу Јадранку, која је званични кандидат на изборима за предсједника Србије.
При том је прво указао да се професионално бави политиком и упозорио: «Упркос томе што ме у притвору држите већ девет година и два месеца, имам право да се бавим својом професијом!».
У наставку је додао: «Моја супруга је председнички кандидат и ми имамо огроман интерес да се појавимо у јавности... То је од огромног интереса за СРС, јер бих ја објаснио зашто је важно да се обори постојећи режим, а зашто је још важније да се спречи једна издајничка странка предвођена Томиславом Николићем да дође на власт...»
Ово не би био крај да Шешеља није прекинуо судија Трексел, оценивши да се «упустио у политички говор».
Шешеље је затражио изузеће судије О-Гон Квона, тврдећи да је Квон потврдио "лажну оптужницу" против њега за ратне злочине и затим био у већима која су га два пута "противзаконито" осудила на 15 и 18 месеци због непоштовања суда.
Он је досад више пута пред Трибуналом изјављивао да ће "изазвати десет процеса за непоштовање суда" како би рад суда учинио апсурдним.
У првом поступку за непоштовање суда Шешељ је правоснажно осуђен на 15 месеци затвора, а у другом је првостепеном пресудом осуђен на 18 месеци.