Мило џаба кречио: У Бару освећен Храм Светог Јована Владимира - погледајте колико Срба се окупило

ОСВЕШТАЊЕ – КОЈЕМ ЈЕ ПРЕТХОДИЛА СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА - ПРЕДВОДИО ПАТРИЈАРХ ЈЕРУСАЛИМСКИ ТЕОФИЛО III

  • Митрополит АМФИЛОХЈЕ:  У овај Свети престо су уграђене честице моштију Светог Саве Освећеног, коју је донио Патријарх Теофило, јасеновачких мученика, коју је благословио недавно у Јасеновцу Патријарх васељенски Вартоломеј и Светог Јована Владимира
  • Патријарх ИРИНЕЈ: Ово је дан који је очекиван, који је жељен, дан за који се спремао цео српски, црногорски, свесрпски а великим делом цео православни народ. Овакво освећење храма посвећеног првом српском светитељу и мученику Светом Јовану Владимиру јесте догађај који се дешава једном у веку и овај догађај представља једно велико охрабрење за наш српски род. Свети Јован Владимир је велико име српске историје и културе и први светитељ српски, корен светитељства у српском народу и српској цркви. Доласком Немањића, његова величина је некако засењена а ово је прилика да се поново обнови. И ми са њим да се обновимо
  • Пре освећења је пред храмом одржана свечана академија на којој је беседу одржао је Епископ диоклијски КИРИЛО: Данас се радују ангели и небеса се веселе. Радосно се на славу Божију сакупљају Црна Гора и Србија, Грчка и Бугарска, Албанија и Македонија, Илирик, Тракија и Диоклија, Рашка и Зета, Требиње и Хум, Неретва и Босна. Све што је земаљско мијеша се данас са небеским, и оно што је горе и оно што је доле заједно празнује – све је учесник славе, сва твар велича Свеца. Неизбјежна аналогија између куће Немањића и владарске куће Дукље којој је припадао Свети Јован Владимир. Нама се неизбјежно намеће иконична, односно типолошка паралела - Свети Јован Крститељ као претеча Христу и Свети Јован Владимир као претеча Светом Сави

          ЊЕГОВО Блаженство Патријарх Јерусалима и све Палестине г. Теофило III, освештао је, уз саслужење Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, Његовог Блаженства Архиепископа Тиране и све Албаније г. Анастасија, Његовог Блаженства Архиепископа охридског и Митрополита скопског г. Јована и представника свих помјесних Православних Цркава, Саборни храм Светог Јована Владимира у Бару и у њему одслужио Свету архијерејску литургију.

          Након причешћа вјерних, Митрополит Амфилохије је у поздравном слову рекао да је Свети Јован Владимир био носилац крста Христовога, кога чува Јерусалимски Патријарх, и носилац силе Христовог васкрсења.

          „Овдје сабрана Црква Божија са свих страна је свједок и носилац те силе Христа распетога и васкрслога, на челу са Вама који сте и чувар Његовога Светога гроба и свих светиња у Светој земљи. Зато благословите овај народ као наследник Светога апостола Јакова, који је такође себе жртвовао за Христа васкрслога“, рекао је Митрополит Амфилохије.

          Блажењејши Патријарх Теофило је казао да у житију Светога Јована Владимира пише да је његова глава одвојена о тијела, али и да је Бог учинио да, иако је душа одвојена од тијела, остала присутна благодат Духа Светога.

          „И он, отац наш, надахњује нас и говори да је с нама Бог и да се не раздваја он од нас, иако је његово тијело погубљено, јер је Бог господар живота и смрти и вјечнога царства“, казао је Патријарх светога града Јерусалима.

          Он је додао да су га његови гонитељи и убице убили за истину Христову.

          „Али, Јован Владимир је преживио то страдање за Христа, тако да је Света Црква Христова жртвом његовом оснажена. Наша Црква је његовом жртвом стекла велики извор благодати и исцјељења за нас вјерујуће“, рекао је он.

          Потом је Патријарх Теофил Патријарху Иринеју и Митрополиту Амфилохију, као знак јединства Цркве Божије, уручио дар – икону Мајке Божије Јерусалимске.

          „Уручујем вам ову икону Богородице јерусалимске као знак нашега јединства и подршке Мајке Божије, која је и Мајка свих Цркава“, рекао је Патријарх Теофило III.

          Патријарх Иринеј је Митрополиту Амфилохију за барски Саборни храм предао дар – икону Светога Јована Владимира.

          Митрополит Амфилохије  је на крају заблагодарио свима који су помогли подизање храма и вјернима казао да су у Свети престо уграђене честице моштију Светог Саве Освећеног, коју је донио Патријарх Теофило, јасеновачких мученика, коју је благословио недавно у Јасеновцу Патријарх васељенски Вартоломеј и Светог Јована Владимира.

          Обраћајући се Патријарху Јерусалима и цијеле Палестине господину Теофилу III, предстојатељу Албанске православне цркве Архиепископу Анастасију, свим представницима православних цркава, представнцима римо-католичке и муслиманске заједнице и свим окупљеним у славу и част Светог Јована Владимира, на свечаном ручку поводом освећења Саборног храма у Бару, Његова Светост Патријарх српски господин Иринеј је казао да су за овакав један скуп, који се ријетко догађа, потребне ријечи Цариградског Патријарха Светог Јована Златоустог или ријечи Српског Златоуста Светог Николаја, Епископа Жичког.

          „Само су они могли да осмисле овакав један скуп и да кажу праву, божанску реч, овоме честитом, благословеном народу“, казао је Свјатјејши Патријарх.

          Патријарх Иринеј је казао да је догађај освећења саборног храма посвећеног Светом Јовану Владимиру велико охрабрење за српски род.

          „Ово је дан који је очекиван, који је жељен, дан за који се спремао цео српски, црногорски, свесрпски а великим делом цео православни народ. Овакво освећење храма посвећеног првом српском светитељу и мученику Светом Јовану Владимиру јесте догађај који се дешава једном у веку и овај догађај представља једно велико охрабрење за наш српски род“, казао је Патријарх.

          Његова Светост Патријарх Иринеј је подсјетио да је Свети Јован Владимир велико име српске историје и културе и да је он као први светитељ српски, корјен светитељства у српском народу и српској цркви.

          „Доласком Немањића, његова величина је некако засењена а ово је прилика да се поново обнови. И ми са њим да се обновимо. Славом и светитељством и мучеништвом великог српског светитеља Светог Јована Владимира да се обновимо“, казао је Патријарх српски Иринеј.

          Патријарх је казао да је вријеме у којем живимо веома тешко и кризно а да многи покушавају да те кризе ријеше без Бога, без цркве и без правих духовних вриједности. Да много обећавају али свет не види плод тих обећања.

          „Да су данас они који решавају судбину света присутни овде, могли би да виде и да дођу до закључка, како и на који начин се могу решити проблеми присутни у данашњем свету. Овде где је данас присутна православна црква, представници римо-католичке цркве и исламске заједнице, великих светских религија данас присутних у свету“, казао је Патријарх.

          „Кључ решења је у вери. Без поруке и истине вере проблеми се неће моћи решити. Они се решавају оваквим саборима, оваквим скуповима народним, где је присутно име Божије и благодат Његова које решава све проблеме света. Господ и наши свети, они који су највише Богу угодили и приближили му се, они ће наћи најбољи метод и начин да решимо проблеме међу нама, да завлада љубав, поштовање личности божанске, да завлада осећање да смо сви деца Божија, да сви носимо лик Божији и да смо сви створени од Бога. Зато се молимо Господу да је оваквих сабора што више у свету“, закључио је Патријарх српски.

          Претходно је - у присуству Патријарха Јерусалима и читаве Палестине г. Теофила Трећег, Патријарха српског г. Иринеја, Архиепископа албанског г. Анастасија, представника свих помјесних Православних цркава, осталих хришћанских заједница, исламске вјерске заједнице, преставника ипломатског кора, политичког и културног живота и више хиљада православних вјерника - на платоу испред Саборног храма Светог Јована Владимира у Бару одржана свечана академија, поводом хиљадугоишњице светитељеве мученичке кончине.

          Пред сам почетак академије чланови породице Андровић из Микулића изнијели су испред храма крст Светог Јована Владимира, којим је Патријарх јерусалимски Теофило Трећи благосиљао вјерни народ.

          Свечану бесједу одржао је Епископ диоклијски господин Кирило, који је рекао да се са свима присутнима данас радују ангели и да се небеса веселе.

          „Радосно се на славу Божију сакупљају Црна Гора и Србија, Грчка и Бугарска, Албанија и Македонија, Илирик, Тракија и Диоклија, Рашка и Зета, Требиње и Хум, Неретва и Босна. Све што је земаљско мијеша се данас са небеским, и оно што је горе и оно што је доле заједно празнује – све је учесник славе, сва твар велича Свеца“, рекао је Епископ диоклијски.

          Он је нагласио да је неизбјежна аналогија између куће Немањића и владарске куће Дукље којој је припадао Свети Јован Владимир.

          „Нама се неизбјежно намеће иконична, односно типолошка паралела Свети Јован Крститељ као претеча Христу и Свети Јован Владимир као претеча Светом Сави.

          Он је казао да је Свети Јован Владимир сав садржан и у оном дану прије хиљаду година као и у овом данас.

          „Зато и данас дијели своје дарове, како нам и напомиње народна пјесма. Свети Јован је дао крепост и снагу и нашем архипастиру Митрополиту Амфилохију да помогне да долети црква Свете Тројице, Бога љубави, на свету гору Румију. И ево, као круна тог Откривења Владимировог у наше дане приноси Митрополит Амфилохије и овај величанствени храм у граду Бару“, казао је Владика Кирило.

          У умјетничком дијелу академије приказан је филм РТС-а о Светом Јовану Владимиру, а наступили су и хор из Елбасана, Никос и Гиоргиос Стратакис са Крита, глумци Петар Божовић и Јелена Мила, етно-група „Баклава“ из Македоније, Ивана Жигон и „Косовски божури“, Khaossia Ethno Ensemble Salentina из Италије, бугарски хор „Свети Наум Охридски, Црквена пјевница из Бара и дјечји ансамбл КУД-а „Свети Јован Владимир“ из Бара.

          По завршетку академије приређен је величанствени ватромет.

          http://www.mitropolija.com/188848-2/

          http://www.mitropolija.com/patrijarh-srpski-irinej-nakon-osvesatavanja-s...

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари