Ирци открили својства светлости која човечанству откривају нове могућности
ЧЕСТИЦЕ СВЕТЛОСТИ СЕ НЕ КРЕЋУ САМО У ПРАВОЈ ЛИНИЈИ НЕГО СЕ И ОКРЕЋУ ОКО СЕБЕ
Илустрација светлости са половином угаоне брзине
ИРСКИ научници открили су веома необичну врсту светлости чија се угаона брзина може мењати и бити упола мање од оне која jе могућа према Планковој константи – објавио је Science Advances.
Пол Истхем са даблинског Тринити колеџа објаснио је: „Одавно нас је интересовало да ли је могуће присилити светлост да се понаша друкчије и да ли би то било могуће искористити за добро човечанства. Значај нашег открића је у том што смо успели да изменимо својство светлости које се досад сматрало сталном и непроменљивом величином“.
Ирци су утврдили да се честице светлости не крећу само у правој линији него и да се окрећу око себе, правећи тако електромагнетно поље које је својеврсна спирала, односно „хаотична структура“.
Истхем и његове колеге су делом искористиле искуство познатог ирског физичара из 19. века Вилијама Хамилтона који је пропуштао светлост кроз двоосовинске кристале и тако је претварао у светле и тамне кругове. Тиме је доказао да светлост има таласну природу.
Истхемов тим је користио сличан кристал који је „увртао светлост“.
Он и његови сарадници су уверени да доказано двојно својство честица светлости може бити искоришћено за добијање нових технологија за пренос и шифровање података.