КЛЕПЕР: Русија и Кина праве оружје које је претња америчким предностима у космосу

АМЕРИКАНЦЕ НАЈВИШЕ БРИНЕ ТО ШТО ИХ РУСИЈА И КИНА

НА ВОЈНОМ ПЛАНУ СУСТИЖУ И ПРЕСТИЖУ

Џејмс Клепер

  • Директор америчке Националне обавештајне агенције Џејмс КЛЕПЕР: „Страни војни лидери схватају предности које САД дају космички системи. Државни врх Русије вероватно на парирање космичким предностима САД гледа као на критичну компоненту вођења ратних дејстава“
  • Директор Међународног института за стратешка истраживања (IISS) Џон ЧИПМАН: „Нови типови руских крстарећих ракета, као и савремена ратна опрема и системи ПВО и авиони, захтевају паузу за размишљање. Оружје које је Русија већ инсталирала, а у стању је да спречи доступ Балтичком региону, или да у њему отежа слободу дејстава, покреће цео низ питања која се тичу плана NATO за његову заштиту, а такође и - саме могућности деловањем алијансе у Европи“

        ДИРЕКТОР америчке Националне обавештајне агенције (NSA) Џејмс Клепер навео је данас, пред Комитетом оружаних снага Сената, да „Русија агресивним војним акцијама ризикује да односе између две земље врати на ниво из Хладног рата“.

        Клепер је рекао да Русија војним интервенцијама у Украјини и на другим местима покушава да покаже да је суперсила, која може да се изједначи са САД.

        „Русија је параноична у вези са NATO, Москва је забринута због система ракетне заштите, који би могао да неутрализује њихов нуклеарни арсенал, неопходан у борби за статус“, изјавио је Клепер на годишњем обраћању NSA о опасностима са којима се САД суочава.

        Клепер је у истом наступу оценио да Русија и Кина раде на оружју које ће бити уперено против америчких космичких система:

        „Претња нашим војним, цивилним и комерцијалним космичким системима рашће у наредних неколико година јер Русија и Кина желе да остваре прогрес у прављењу противкосмичких система наоружања. То њихово оружје биће усмерено на прављење сметњи космичким системима САД, њихово слабљење и отежавање њиховог функционисања“.

        Клепер је у наставку рекао: „Страни војни лидери схватају предности које САД дају космички системи. Државни врх Русије вероватно на парирање космичким предностима САД гледа као на критичну компоненту вођења ратних дејстава“.

        И у „Војном балансу“ (The Military Balance 2016), који је данас представио Међународни институт за стратешка истраживања (IISS), такође се тврди да су достигнућа и оно на чему у војној области раде Русија и Кина „у стању да измене равнотежу светске војне моћи“.

        Његов директор, Џон Чипман, оценио је да „нови типови руских крстарећих ракета, као и савремена ратна опрема и системи ПВО и авиони, „захтевају паузу за размишљање“.

        Чипман је у наставку рекао: „Гаранције које NATO даје својим источним члановима углавном су засноване на поимању да морају бити ојачане земље које се налазе у ризичној зони. Оружје које је Русија већ инсталирала, а у стању је да спречи доступ Балтичком региону, или да у њему отежа слободу дејстава, покреће цео низ питања која се тичу тог плана, а такође и - саме могућности деловањем алијансе у Европи“.

        Чипман је, за илустрацију, навео инсталирање зенитних ракетних система С-400 и ракетних система „Искандер“ у Каљињинградској области.

        Његов институт је у самом извештају указао да Русија и Кина успешно демонстрирају нове војне системе, поред осталог - најсавременије балистичке и крстареће ракете и оклопна борбена возила па се „технолошко поље за надметање изједначава и води промени баланса војне моћи у свету.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари