Google направио робота који је декласирао првака Европе у кинеској стратешкој игри Го
ALPHA-GO ЧЕКА ОКРШАЈ СА ПРВАКОМ СВЕТА - КОРЕЈАНЦЕМ СЕДОЛОМ ЛИЈЕМ
- ЛИ: „Први пут је компјутер успео да буде конкуренција човеку-професионалцу у потпуно поштеној игри, и је сам био почаствован што ћу постати следећи противник AlphaGo. Независно од тога да ли ћу победити или изгубити, тај резултат ће постати важан догађај у историји Гоа. Чуо сам да је тај систем вештачке интелигенције веома јак у игри и да постаје све паметнији, али сам сигуран да ћу моћи да га победим барем први пут“
- Направили су га Дејвид Силвер и његове колеге из компаније DeepMind из Лондона, дела компаније Google. Њихова вештачка интелигенција не функционише на бази једне, већ две неуронске мреже - посебних алгоритама који имитирају рад ланаца неурона у људском мозгу. Једна од њих је одговорна за процену текуће ситуације на табли, а друга користи резултате анализе коју припреми прва мрежа да би изабрала следећи потез
СТРУЧЊАЦИ компаније Google створили су први систем вештачке интелигенције на свету, под називом AlphaGo, који је први пут успео да победи шампиона Европе у игри познатој кинеској стратешкој игри Го. И то: чак са резултатом 5:0, а потом и да победи све остале компјутерске системе за играње те древне кинеске игре, пише часопис Nature.
„Први пут је компјутер успео да буде конкуренција човеку-професионалцу у потпуно поштеној игри, и је сам био почаствован што ћу постати следећи противник AlphaGo. Независно од тога да ли ћу победити или изгубити, тај резултат ће постати важан догађај у историји Гоа. Чуо сам да је тај систем вештачке интелигенције веома јак у игри и да постаје све паметнији, али сам сигуран да ћу моћи да га победим барем први пут“ - изјавио је Седол Ли, шампион света у Гоу из Јужне Кореје.
Овај систем вештачке интелигенције направили су Дејвид Силвер и његове колеге из компаније DeepMind из Лондона, дела компаније Google.
Како истичу научници, пре стварања њиховог програма, сви системи који су могли да играју Го били су на прилично ниском нивоу - њихов максимум је била способност да победе јаког аматера, али не и професионалца. Због тога што је, за разлику од шаха, у Гоу могуће много више потеза и комбинација, што значајно отежава прављење алгоритама који су способни да их бирају, смањују време за прорачун следећег потеза и предвиђање потеза противника.
Силвер и његове колеге успели су да превазиђу тај проблем направивши своју вештачку интелигенцију на бази не једне, већ две неуронске мреже - посебних алгоритама који имитирају рад ланаца неурона у људском мозгу. Једна од њих је одговорна за процену текуће ситуације на табли, а друга користи резултате анализе коју припреми прва мрежа да би изабрала следећи потез.
„Мрежа за процену“, објашњавају научници, потребна је пре свега да би се значајно смањио број могућих потеза на табли и самим тим упростило рачунање, а „мрежа за одлучивање“ - за избор оптималног потеза из најгушћих грана „стабла“ могућих одлука.
Обе мреже су прошле дуг и интензиван „тренинг“, учећи основна правила игре Го и финесе вештине у тој стратегији од играча-професионалаца који су играли против компјутера у првим фазама развоја AlphaGo. Ту се обука вештачке интелигенције није зауставила, и систем је наставио самоусавршавање, прво пратећи онлајн мечеве у Гоу, а затим играјући сам са собом.
То је омогућило AlphaGo да достигне рејтинг од 3.100 ело поена, што одговара нивоу велемајстора међународног нивоа у шаху, или професионалном 3. дану у Гоу. Серија партија коју су Силвер и његове колеге организовали између AlphaGo и Фана Хуија (Fan Hui), шампиона Европе у Гоу с другим даном, завршен је резултатом 5:0 у корист машине.
„Пратећи игру против Фана Хуија, био сам импресиониран снагом игре AlphaGo, и имао сам потешкоће да одредим на којој страни игра компјутер, а на којој човек, док нисам знао која је Хуијева боја. Пре те серије игара нисам ни помишљао да компјутер може да се такмичи с професионалцима, а сада изгледа победа машине над топ-играчима постаје неизбежна“ - закључује Џон Дајмонд, председник Британског Го удружења.