Испод Ивановског трга Кремља може бити откопан и чувени Чудов манастир
МНОГИ У РУСИЈИ ЈЕДВА ЧЕКАЈУ ДА БУДЕ СРУШЕНА ЗГРАДА
У КОЈОЈ ЈЕ ДУГО БИО АПАРАТ ШЕФА ДРЖАВЕ
Четрнаести корпус
- Оцењено да Четрнаести корпус не представља националну вредност, а да је од националног значаја готово све што се под њим налази и да ће зато скора археолошка ископавања донети многе сензације и омогућити нов поглед на историју Русије
- Корпус је изграђен 1932-1934. године на месту Чудовог и Возњесенског манастира срушених 1929-1930. године и Малог Николајевског дворца
- Доктор историјских наука, професор Московског државног универзитета „Ломоносов“ и саветник директора Федералне службе за заштиту Русије Сергеј ДЕВЈАТОВ: „Највероватније ће тамо бити пронађени артефакти двора Златне хорде, темељи цркава, црква митрополита Алексија у сачуваном облику. Она се сачувала испод земље, спуштали смо камере доле, тамо је и гробница великог кнеза Сергеја Александровича“
- Професор катедре за урбанизам Московског архитектонског факултета Александар МАЛИНОВ: „Сви очекују да се испод Ивановског трга практично потпуно очувао Чудов манастир. Та ископавања ће бити просто изванредна и узбуђујућа. Изазваће несвакидашње интересовање свих који их буду пратили“
ЧЕТРНАЕСТО здање Кремља - које Руси зову његовим Четрнаестим корпусом - биће потпуно демонтирано, а на његовом месту ће се вршити археолошка истраживања која ће, по мишљењу стручњака, донети многе сензације и омогућити нов поглед на историју Русије.
Пронађене старине ће бити доступне туристима и другим посетиоцима, а одлука шта ће уместо њега бити саграђено - биће накнадно донета.
Четрнаесто здање Кремља је административна зграда која се налази између Спаске капије и Сенатског дворца Кремља.
То здање припада грађевинама које обрубљују Ивановски трг. Изграђено је 1932-1934. године на месту Чудовог и Возњесенског манастира срушених 1929-1930. године и Малог Николајевског дворца.
Зграда није архитектонски споменик Кремља и не налази се на списку Светске културне и природне баштине Унеско.
Администрација председника Русије напустила је то здање 2011. године. А у ј јулу 2014. године је Владимир Путин подржао идеју да се 14. здање Кремља не обнавља, већ да се врати историјски изглед тог места, уз могућу обнову уништених манастира као културних објеката.
Руски председник је при том нагласио да такав план може бити реализован тек након што га одобре јавност и Унеско.
„Извршавајући налоге председника Путина из јула прошле године, Управа за послове председника РФ је, после спровођења свих потребних припремних радова, прорачуна и консултација, између осталог са представницима Министарства културе РФ, Института за археологију Руске академије наука и комисије РФ за сарадњу са Унеско, донела одлуку о демонтирању 14. здања, где је раније био смештен већи део администрације председника РФ. Унеско је обавештен о тој одлуци у складу с постојећом процедуром“ - навела је Управа за послове председника РФ.
Зато се запослени у администрацији председника РФ неће вратити у Кремљ и остаће на московском Старом тргу.
Управа за послове председника РФ наглашава да ће се после демонтаже здања територија Кремља доступна за посетиоце значајно проширити.
Чудов манастир
При том ће један од основних задатака Управе за послове председника РФ приликом извођења тих радова бити потпуно очување других објеката у Кремљу и потпуно поштовање захтева из Конвенције Унеско везаних за очување светске баштине.
На месту 14. здања обавиће се археолошка истраживања, којима, како истичу у Управи, по значају нема равних у руској историји, с обзиром на место ископавања. Планира се да артефакти који тамо буду пронађени такође буду доступни посетиоцима и туристима и да се налазе у фондовима Државног историјско-културног музеја-комплекса „Московски Кремљ“.
„Што се тиче обнове историјских грађевина које су срушене током градње 14. здања 30-тих година XX века, треба истаћи да тренутно одговарајуће службе пажљиво разматрају све аспекте те иницијативе, све варијанте се темељно анализирају, и одлука о томе ће бити донета касније узимајући у обзир мишљење свих заинтересованих служби и организација“ - саопштила је Управа за послове председника РФ.
Доктор историјских наука, професор Московског државног универзитета „Ломоносов“ и саветник директора Федералне службе за заштиту Русије, Сергеј Девјатов, рекао је агенцији РИА Новости да темељна истраживања археолози могу да спроведу тек после завршетка демонтаже 14. здања Кремља.
„Генерално, сезона радова на терену у архелогији је лето“ - истакао је Девјатов и додао да модерне технологије омогућавају да се ископавања врше и зими.
По мишљењу Девјатова, велика археолошка истраживања ће донети многе сензације и нов поглед на историју руске државе.
„Највероватније ће тамо бити пронађени артефакти двора Златне хорде, темељи цркава, црква митрополита Алексија у сачуваном облику. Она се сачувала испод земље, спуштали смо камере доле, тамо је и гробница великог кнеза Сергеја Александровича“ - рекао је саговорник агенције.
Он је нагласио да је с аспекта археолошке науке то велико откриће. И да ће бити откопан „цео један огромни културни слој“.
Доктор историјских наука, директор Института за археологију Руске академије наука Николај Макаров, нагласио је да сваки центиметар културног слоја на месту 14. здања Кремља има огромну вредност за научнике: тај историјски слој може да открије многе тајне руске историје.
По речима научника, предстојећа ископавања у Кремљу с нестрпљењем очекује цели свет, пошто испод Ивановског трга може бити откривен добро очуван Чудов манастир.
„Сви очекују да се испод Ивановског трга практично потпуно очувао Чудов манастир. Та ископавања ће бити просто изванредна и узбуђујућа. Изазваће несвакидашње интересовање свих који их буду пратили“ - истиче професор катедре за урбанизам Московског архитектонског факултета, магистар архитектуре Александар Малинов.
Друга значајна открића би, по његовим речима, могла да буду скривена блага, која су раније такође проналажена током истраживања у Кремљу.
„Ради се о томе да су сви подземни делови грађевина увек служили за чување драгоцености. Али, желим да кажем да ће се сензацијом сматрати и пронађена цигла са жигом. Зато што се на основу једног делића зграде може обновити цела зграда“ - истакао је Малинов.