Француски научници тврде да су метеорити и астероиди Земљи „украли“ 15 одсто масе
УВЕРЕНИ СУ ДА НАША ПЛАНЕТА ЗБОГ ТОГА ИМА МАЊЕ СИЛИЦИЈУМА И МАГНЕЗИЈУМА
ИСТРАЖИВАЧИ верују да су решили мистерију настанка Земље пре 4,5 милијарде година гомилањем стеновитих тела као што су астероиди и метеорити по њеној првобитној кори. Научници у Француској верују да су разумели зашто је хемијски састав Земље другачији од састава метеорита који су учествовали у формирању „Плаве планете“.
Земља има мање сицилијума и магнезијума од метероита, иако су та два хемијска елемента била кључна за њен настанак.
Научници су оценили да су метеорити преузели од Земље сицилијум и магнезијум, те је она изменила хемијски састав и изгубила на маси.
Истраживачи су спровели лабораторијске експерименте како би реконструисали процес настанка Земље и одредили хемијски састав њене прве коре.
После настанка прве коре у чији састав улазе метероити, кора је почела да се „круни“ тако што су се метеорити од ње откидали, односећи силицијум и магнезијум, наводи се у чланку у британском научном часопису „Нејчер комјуникејшнс“ (Nature Communications).
Научници су открили да због тога метеорити и астероиди који су били у Земљи садрже знатно више силицијума и испарљивих елемената попут натријума и калијума него она.
„То се вероватно десило у првих 100 милиона година постојања Земље“, наводи се у студији и додаје да је планета тада тиме изгубила око 15 одсто првобитне масе.
Бета