Ципрасова влада демантовала да је пристала на „све предлоге и захтеве поверилаца“
ОЧЕКУЈЕ СЕ ДА ЋЕ СЕ ГРЧКИ ПРЕМИЈЕР У ТОКУ ДАНА ОБРАТИТИ СУНАРОДНИЦИМА
Алексис Ципрас
- Ангела МЕРКЕЛ: „До референдума заказаног за 5. јули - не може бити преговора о помоћи Грчкој. Врата за преговоре са Атином су била отворена и остају и даље отворена. То је баш дуг пред Европом и грчким народом. Садашња ситуација је за нас изазов, али је за грчки народ - мучење“
ГРЧКИ премијер Алексис Ципрас ће се за који сат преко телевизије обратити сународницима.
Најављујући обраћање, грчка влада је истовремено саопштила да нису тачне тврдње медија да је званична Атина прихватила све предлоге и захтеве поверилаца.
Уз ово је објављено прецизирање: „Влада Грчке је кредиторима изнела нове предлоге, са низом „амандмана“ на њихове последње предлоге. Са жељом да се дође до обострано прихватљивог споразума“.
Ципрасова влада је посебно указала да је „последња понуда“ поверилаца знатно „мекша“ од претходних јер се ублажавања тичу ПДВ на млеко и хлеб, рада апотека и продавница недељом. Још је подвукла да грчка влада неће пристати на приватизацију свих државних предузећа.
Утицајни британски пословни лист Фајненшел тајмс (ФТ) претходно је објавио да је Ципрас спреман да прихвати готово све захтеве које су међународни кредитори изнели током прошлог викенда, што се тумачи као последњи покушај да сачува Грчку у еврозони.
Ципрас је синоћ у писму на две стране Европској комисији, Европској централној банци и Међународном монетарном фонду, у које је ФТ имао увид, поручио да је, уз неколико ситнијих измена, спреман да пристане на услове кредитора.
Грчки премијер је у писму изнео детаље изненађујућег захтева Грчке да јој постојећи пакет финансијске помоћи буде продужен, а нови, вредан 29,1 милијарду евра, одобрен. Иако је досадашњи пакет званично истекао јутрос, Ципрас се нада да ће његово писмо послужити као основа за нови пакет.
Грчка ће пристати на реформу пореза на додату вредност под условом да посебни попуст од 30 одсто за острва буде сачуван, наводи се у писму. Поред тога, Ципрас тражи да подизање старосне границе за одлазак у пензију на 67 година почне да се спроводи од 2022. уместо од октобра ове године, као и да се одобри посебна социјална помоћ за сиромашне пензионере, која би постепено била укинута до децембра 2019.
Ангела Меркел је данас саопштила: „До референдума заказаног за 5. јули - не може бити преговора о помоћи Грчкој. Врата за преговоре са Атином су била отворена и остају и даље отворена. То је баш дуг пред Европом и грчким народом. Садашња ситуација је за нас изазов, али је за грчки народ - мучење“.
Министари финансија еврозоне ће данас поподне одржати телеконференцију на тему грчке кризе.