Еврогрупа одбила да остави на снази досадашњи програм „помоћи Грчкој”

ЦИПРАС ГА ПРЕТХОДНО ОДБАЦИО,  ВАРУФАКИС МОЛИО ДА ОСТАНЕ САМО ДО ИСХОДА РЕФЕРЕНДУМА

         МИНИСТРИ финансија еврозоне одлучили су на новом ванредном заседању у Бриселу да не оставе на снази програм „подршке Грчкој” оји престаје да важи 30. јуна.

         Агенција France Press, позвавши се на свој поуздани извор, објавила је: „Министри су одбацили могућност оставања на снази досадашњег програма”.

         Грчки министар финансија Јанис Варуфакис изјавио је данас да је влада у Атини опредељена за спровођење у дело исхода референдума о условима из пакета помоћи које су понудили међународни кредитори, као и за брзо постизање споразума са повериоцима који би био у духу резултата гласања на референдуму.

         Варуфакис је рекао агенцији Ројтерс да ће на данашњем хитном састанку Еврогрупе у Бриселу затражити одлагање одлуке Атине о понуђеном пакету спаса на пар недеља, како би она (одлука) била усклађена са резултатима референдума.

         Грчки премијер Алексис Ципрас одбацио је јуче предлог поверилаца за петомесечно продужење актуелног програма кредитне помоћи, у износу од 12 милијарди евра, у замену за спровођење низа реформи, и рано јутрос, после састанка владе у Атини, позвао је на одржавање референдума 5. јула поводом те понуде међународних кредитора.

         Грчка влада је поручила да не може да прихвати тражене реформе јер би оне привреду оставиле у рецесији, а понуђени новац не би био довољан да реши проблеме.

         Варуфакис је рекао Ројтерсу и да плаћање дуга Међународном монетарном фонду (ММФ) 30. јуна зависи од флексибилности кредитора и да ће тражити од Европске уније да врати 1,9 милијарди евра профита на име грчких државних обвезница које су у поседу Европске централне банке, како би Атина платила дуг ММФ-у.

         Грчки министар је додао да грчке банке морају остати отворене током прелазног периода док не буде донета одлука о пакету помоћи кредитора и да је улога централне банке да то обезбеди.

         (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари