Направљено „дрво живота“ које доводи у питање Дарвинову теорију природне селекције

БЛЕР ХЕЏЕС И ЊЕГОВЕ КОЛЕГЕ ПРОУЧИЛИ ОДВАЈАЊЕ 50.000 ВРСТА

ОД ЊИХОВИХ ПРЕДАКА

Дрво живота“

  • Испоставило се да главна „покретачка снага“ појаве нових живих врста није било прилагођавање средини већ - појава случајних генетских „догађаја“ и географска изолација

        ТИМ истраживача са универзитета Темпл у Филаделфији направио је „дрво живота“ које је показало да су се и појава нових живих врста и ширење популације постојећих одвијали са сталним убрзавањем.

        Шеф тима - професор еволуционе биологије Блер Хеџес на Темплу - о резултатима истраживања је рекао:

         „Утврдили смо да не престаје биолошка диверсификација и да се њена брзина не смањује, што доводи у питање општеприхваћену теорију да ће се темпо биолошке разноликости смањивати и да ће постојеће врсте попунити све еколошке нише“.

         „Дрво живота“ које је направила Хеџесова екипа представља шему ширења биолошке разноврсности на Земљи кроз време. За разлику од претходних „шема“, које су се бавиле пореклом различитих врста, Хеџесова посебно фиксира време њиховог појављивања.

        Тако је добијена „спирала“ која показује процес одвајања 50.000 живих врста од њихових предака.

        Да би могли да направе „спиралу“ - Хецес и његове колеге су морали да проуче податке из 2.274 молекуларна истраживања, од којих је 96 одсто објављено током последњих 10 година.

        Амерички научници сматрају да је ово „дрво живота“ довело у питање важност природне селекције Чарлса Дарвина.

        Јер, испоставило се да главна „покретачка снага“ појаве нових врста није било прилагођавање средини већ - појава случајних генетских „догађаја“ и географска изолација.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари