Археолози у Перуу пронашли астрономску опсерваторију стару 2500 година
У ОКОЛИНИ ГРАДА ЧИНЧА АЛТА ПРОНАШЛИ 71 ЛИНИЈУ ГЕОГЛИФА, ПОРЕД КОЈИХ ЈЕ ПЕТ ВЕШТАЧКИХ БРДА
- Археолози сматрају да пронађене шаре на земљи – на површини од 40 квадратних километара – припадају каснијој фази културе Паракас (око 400-100 година пре нове ере)
НАУЧНИЦИ су на територији Перуа, у околини града Чинча Алта, пронашли древни астрономски комплекс, направљен пре више од 2500 година, пише амерички лист National Academy of Sciences Report.
Међународна група археолога, на челу с Чарлсом Станишем, истраживачем са Универзитета државе Калифорнија, пронашла је 71 линију геоглифа (геометријске шаре или фигуре на тлу), поред који се налази пет вештачких брда.
Те објекте, како су утврдили научници, користили су домородци Нового света за астрономске потребе.
Неке праве линије усмерене су ка положају Сунца у Јужној хемисфери у време летње равнодневнице. Према верзији археолога, комплекс је коришћен као опсерваторија и, могуће, истовремено као култни објекат.
Станиш претпоставља да прављење таквог објекта није захтевало од древних људи неко велико знање или напоре.
Археолози сматрају да пронађене шаре на земљи – на површини од 40 квадратних километара – припадају каснијој фази културе Паракас (око 400-100 година пре нове ере).
Цео комплекс се састоји од правих геоглифа, заобљених фигура и, вероватно, церемонијалних насипа.
Научници претпостављају да је комплекс у околини Чинча Алте неколико векова старији од фигура на платоу Наска, који се такође налази у Перуу.
Тај регион, који се налази 200 километара од Лиме, био је један од најважнијих културних центара на југу земље.
Према постојећим хипотезама, људи који су тамо живели су већ хиљаду година пре наше ере успели да постигну прилично висок ниво производње и друштвених односа.