ПУТИН: Руско-амерички односи су толико важни да не смеју бити жртва украјинске кризе
И ДО НОВОГ РАЗГОВОРА ДОШЛО НА ПОЗИВ БЕЛЕ КУЋЕ - РУСКИ ЛИДЕР НИЈЕ ОДСТУПИО ОД ДОСАДАШЊИХ ПОЗИЦИЈА СВОЈЕ ЗЕМЉЕ
- Кремљ саопштио да је Путин, поред осталог, указао америчком колеги да актуелно украјинско руководство, које је то постало захваљујући антиуставном преврату, нема свеукрајински мандат, а да ипак источним и југоисточним регионима Украјине и Криму „намеће апсолутно нелегитимна решења”
- БЕЛА КУЋА: Председник Обама је подвукао да Русија нарушава суверенитет и територијалну целовитост Украјине и инсистирао на повратку руских јединица у своје базе
ДОШЛО је до новог телефонског разговора Владимира Путина и Барака Обаме. Опет: на иницијативу америчког лидера и опет се, наравно, разговарало о Украјини.
Прес-служба Кремља је саопштила да су двојица председника „размотрила оштру ситуацију у Украјини”.
При том је нагласила да су се опет испољиле разлике и у приступу украјинској кризи и у оценама – како оних које су се тицале узрока њеног избијања, тако и текућег стања ствари у тој земљи.
Кремљ је нагласио да је Путин, поред осталог, указао америчком колеги да актуелно украјинско руководство, које је то постало захваљујући антиуставном преврату, нема свеукрајински мандат, а да ипак источним и југоисточним регионима Украјине и Криму „намеће апсолутно нелегитимна решења”.
Зато Москва – предочио је Путин Обами – не може да игнорише обраћања која јој стижу из Украјине да помогне. При том, додао је, делује „адекватно и у пуном складу са нормама међународног права”.
Кремљ је посебно акцентирао да је Путин указао на прворазредни значај руско-америчких односа за стабилност и безбедност у свету и да је при том рекао:
„Ти односи се не смеју жртвовати разногласјима поводом појединачних – макар и веома значајних – међународних проблема”.
Путин и Обама су се договорили да шефови дипломатија две земље – Џон Кери и Сергеј Лавров – „наставе интензивне контакте”.
Бела кућа је овјавила да је разговор потрајао цео сат и да је Обама оценио да се украјинска криза може решити дипломатским путем.
„Председник Обама је указао – објавио је његов кабинет – да је могуће дипломатско решење које би задовољило интересе Русије, народа Украјине и међународне заједнице. Председник је подвукао да Русија нарушава суверенитет и територијалну целовитост Украјине, што је САД принудило да предузму неколико корака у координацији са својим европским партнерима”.
Бела кућа је открила и да је Обама поново инсистирао на директним преговорима Русије и Украјине при посредовању „међународне заједнице” и на упућивању у Украјину, укључујући и Крим, међународних посматрача.
Посебно је нагласила да је председник САД инсистирао на „повратку руских јединица у своје базе”.