НОВА СТРАНКА: Дачић и Влада се свете министру Радуловићу
ПРЕМИЈЕР ПРЕДЛОЖИО СКУПШТИНИ ЊЕГОВО РАЗРЕШЕЊЕ И ЈОШ
ВОЂЕЊЕ МИНИСТАРСТВА ПРИВРЕДЕ ПОВЕРИО ИГОРУ МИРОВИЋУ
Саша Радуловић
- Мандат министру не може престати док Народна скупштина на његово место не изабере новог министра. Народна скупштина то не може да учинити јер је распуштена, а не ради се ни о текућем и неодложном послу, јер министар у оставци има, не само право, већ и дужност да врши текуће послове
- Нова странка сматра да је председник Владе Ивица Дачић грубо прекршио Устав и Закон Србије због најпримитивније освете министру Радуловићу. Ово је само један од примера како садашња власт не преза ни од кршења Устава и закона у Србији како би организовала политички и медијски линч свих оних који се не слажу са њиховом демагошком политиком
НОВА странка је оценила да је поступак Владе поводом оставке министра Саше Радуловића показатељ самовоље председника Владе Ивице Дачића и покушај злоупотребе Народне скупштине ради освете због текста поводом његове оставке.
Цео догађај праћен је бројним неуставним и незаконитим радњама Владе Републике Србије. Наиме, након оставке министра Радуловића, председник Владе Ивица Дачић је предложио његово разрешење Народној скупштини, као и то да послове министра привреде врши друго лице - министар Мировић. Овакав поступак је у противречности са Уставом, Законом о Народној скупштини и законом о Влади републике Србије.
Према члану 133 став 1 и 2 Устава Србије, министар подноси оставку председнику Владе. Обавеза председника Владе јесте да достави оставку председнику Народне скупштине, а надлежност Скупштине је, према изричитом тексту Устава (ст. 2. чл. 133) само у томе да констатује оставку.
Председник Владе јесте овлашћен да предложи Народној скупштини разрешење било ког министра. Међутим, у овом случају председник Владе не може предлагати разрешење, зато што је министар Радуловић већ пре тога поднео оставку. Стога се, на сваки даљи поступак морају примењивати уставне и законске норме које уређују поступак поводом оставке и последице оставке министра.
Други разлог се састоји у томе што је Народна скупштина распуштена указом председника Републике 29. јануара 2014. године. Овлашћења Народне скупштине су ограничена.
Према члану 109. став 7, Народна скупштина која је распуштена врши само текуће или неодложне послове, одређене законом. Закон који уређује ово питање јесте Закон о Народној скупштини, чији члан 52. ограничава надлежности Скупштине само на текуће и неодложне послове, набрајајући примера ради који су то послови (решавање мандатно-имунитетских питања, остваривање међународне сарадње у складу са овим законом, поједине случајеве решавања материјално - статусних питања народних посланика и других изабраних и именованих лица, све то под условом да су ти послови везани за законски рок или да их налажу потребе државе). Очигледно је да избор новог министра није ни текући ни неодложни посао, нити пак посао који је везан за законски рок.
Наиме, члан 24. став 1 Закона о Влади Републике Србије каже да је министар који је поднео оставку дужан да врши текуће послове док му не престане мандат. Мандат му не може престати док Народна скупштина на његово место не изабере новог министра. Народна скупштина то не може да учинити јер је распуштена, а не ради се ни о текућем и неодложном послу, јер министер у оставци ионако има, не само право, већ и дужност да врши текуће послове.
Нова странка сматра да је председник Владе Ивица Дачић грубо прекршио Устав и Закон Републике Србије због најпримитивније освете министру Радуловићу. Ово је само један од примера како садашња власт не преза ни од кршења Устава и закона у Србији како би организовала политички и медијски линч свих оних који се не слажу са њиховом демагошком политиком.