Олимпијска „свемирска бакља“ вратила се на Земљу
РУСКА СВЕМИРСКА КАПСУЛА „СОЈУЗ“ СА ТРОЈЕ КОСМОНАУТА
УСПЕШНО СЕ ПРИЗЕМЉИЛА У КАЗАХСТАНУ
ТРИ космонаута с Међународне свемирске станице (МСС) - Рус Фјодор Јурчихин, Американка Карен Најберг и Италијан Лука Пармитано - после дугог боравка и рада на орбиталној станици, успешно су се вратили на Земљу - саопштио је руски Центар за управљање летовима.
А вратили су се у понедељак у 06:49 по московском времену свемирском капсулом „Сојуз“ која је слетела у казахстанску степу.
Космонаути су „довезли“ са собом главни симбол Олимпијских игара у Сочију - бакљу „Перо Жар-птице“.
Јурчихин је бакљу на „лицу места“ предао представницима Руског олимпијског комитета.
Капсула се приземљила у предвиђеној зони за слетање, на око 147 км од казахстанског града Џезказган. Авион спасилачке службе примио је сигнал УКТ-предајника са свемирског брода одмах после његовог изласка из плазме и водио га до места за слетање.
Подршку приликом слетања „Сојуза“ пружали су авиони, хеликоптери Ми-8, аутомобили за евакуацију и помоћна техника „Росавијације“.
Такође, на месту слетања свемирске капсуле „Сојуза“ дежурао је спасилачки одред Централног војног округа, који у свом саставу има 14 хеликоптера и 4 авиона, 15 теренских возила, као и 250 војника.
Троје космонаута је у МСС провело више од 165 дана.
На орбити је остала посада од 6 људи: Руси Михаил Тјурин, Олега Котов и Сергеј Рјазански, Американци Мајкл Хопкинс и Ричард Мастракио и Јапанац Коити Ваката.
Ваката је преузео дужност команданта МСС уместо Јурчихина.
Да подсетимо: у суботу 9. новембра руски космонаути Олег Котов и Сергеј Рјазански по први пут у историји изнели су олимпијску бакљу у отворени свемир. Такође, први пут у историји олимпијског покрета у свемиру је извршена примопредаја олимпијске бакље као штафете.
„Перо Жар-птице“ провело је у отвореном свемиру око два сата, а на МСС - укупно пет дана.
„Свемирска бакља“ је права: има повећану комору за гас, којим је напуњена одмах по повратку на Земљу. Време горења бакље је 25 минута (код свих осталих - највише 12 минута).
Управо ће њом бити запаљен пламен Олимпијских игара у Сочију током свечане церемоније отварања ОИ.