ЈАКШИЋ: Вучићу је био циљ да разбије јединство Срба на северу КиМ и у томе је успео

НИЈЕ КОНСТИТУИСАНА СКУПШТИНА АП КИМ - УЛОГА ВИЦЕПРЕМИЈЕРА И БЕОГРАДСКИХ СТРАНАЧКИХ ЦЕНТРАЛА

Марко Јакшић

  • „Општински челници су у последњих десетак дана непрестано упозоравани да ће бити распуштене српске општине уколико не одустану од формирања скупштине Аутономне Покрајине Косово и Метохија”, рекао је Јакшић
  • Уцене су ишле дотле да је постојала опасност да се у све четири општине на северу Косова и Метохије уведу привремене мере, као што је то већ урађено у српским општинама јужно од Ибра
  • Насупрот српском нејединству, Албанци настављају са реализацијом сценарија стварања фантомске државе Косово и дозвољено им је све, јер нема ко да им се супротстави с обзиром да имају подршку и у Београду

         ОДБОРНИЦИ четири општине са севера Косова и Метохије нису данас у Звечану конституисали скупштину Аутономне Покрајине Косово и Метохија, упркос петицији коју је потписало 15.000 Срба и Декларације о њеном формирању која је усвојена на митингу у северном делу Косовске Митровице 22. априла.

         Одборник ДСС-а из Косовске Митровице Марко Јакшић рекао је Срни да су многи одборници, посебно они са подручја Лепосавића и Косовске Митровице, подлегли притиску својих страначких централа из Београда.

         „Општински челници су у последњих десетак дана непрестано упозоравани да ће бити распуштене српске општине уколико не одустану од формирања скупштине Аутономне Покрајине Косово и Метохија”, рекао је Јакшић.

         Он каже да су уцене ишле дотле да је постојала опасност да се у све четири општине на северу Косова и Метохије уведу привремене мере, као што је то већ урађено у српским општинама јужно од Ибра.

         Јакшић истиче да отуда и не чуди повлачење одборника и одустајање од референдумског „не” косовским институцијама, односно прихватања бриселског споразума на посредан начин.

         Он је рекао да је напустио данашње заседање, јер се на дневном реду није нашло питање конституисања скупштине Аутономне Покрајине Косово и Метохија.

         „Не слажем се да се образложењем да ће то питање бити наводно стављено на дневни ред у првој недељи јула”, рекао је Јакшић.

         Он каже да не верује више у обећања и гаранције, које из дана у дан, под притиском владајуће Српске напредне странке и њеног лидера Александа Вучића, падају у воду.

         „Његов циљ је био да разбије муком чувано јединство Срба на северу Косова. У томе је успео и зато сам са групом одборника напустио заседање”, рекао је Јакшић.

         Наводећи да су се представници општина заложили да сви одборници потпишу заједничко саопштење да не прихватају излазак на косовске изборе, Јакшић оцењује да је и та иницијатива „пресипање из шупљег у празно”, јер ће за неки дан из централа политичких партија из Београда стићи налог да морају изаћи на изборе.

         „У таквим играријама не желим да учествујем, али ми је жао што је разбијено српско јединство зарад интереса владајуће гарнитуре у Београду”, рекао је Јакшић.

         Он наводи да насупрот српског нејединства Албанци настављају са реализацијом сценарија стварања фантомске државе Косово.

         „Њима је дозвољено све, јер нема ко да им се супротстави. Имају подршку и у Београду”, рекао је Јакшић поводом одлуке суда у Приштини да пусти из кућног притвора десеторицу бивших припадника ОВК, предвођених Фатмир Љимајем, који су оптужени за ратне злочине почињене у логору Клечка.

         Он каже да је то сценарио по коме Приштина свету треба да покаже како не постоје заштићени.

         „Привођењем се пошаље слика у свет о владавини закона, а потом извршиоци наредбе о стварању фантомске државе Косово ослобађањем ратним злочинцима подигну рејтинг не само на Косову, већ и у свету”, рекао је Јакшић.

         Он наводи да је свима јасно да нико од тих злочинаца неће одговарати, као што нико није одговарао за мартовски погром из 2004. године.

         „То је, нажалост, сценарио који је Београд потписивањем бриселског споразума прихватио”, закључује Јакшић.

 

         (Срна)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари