Руски научници пронашли крв у мамуту

ОТКРИЋЕ НА ОСТРВУ МАЛИ ЛИАКОВСКИ, У РУСКОМ СЕВЕРНОМ ЛЕДЕНОМ ОКЕАНУ

  • Кад су пробили лед испод стомака женке мамута, исцурела је јако тамна крв. Нејасно: како је крв могла да остане у течном стању јер је стара барем 10.000 година, а мишићно ткиво да остане боје свежег меса
  • Руски стручњаци потписали су прошле године споразум са контроверзним генетичаром Хвангом Ву Суком из јужнокорејске Фондације за биотехнолошка истраживања „Суам” који је 2005. први успео да клонира пса
  • У случају успеха, ДНК мамута ће бити уграђен у јајне ћелије слонице која би, као најближи преживели рођак мамута, након 22 месеца родила младунче давно изумрле врсте

         РУСКИ научници објавили су да су нашли крв у лешу мамута извађеног из залеђеног арктичког тла, истичући да то умногоме повећава шансе клонирања ове праисторијске животиње.

         Током недавне експедиције, стручњаци Руског географског друштва и Североисточног федералног универзитета проучили су добро очувани леш женке вуненог мамута, који је откривен прошлог августа у пермафросту на острву Мали Лиаковски, у руском Арктичком океану.

         Шеф експедиције Семен Григоријев изјавио је за АФП да је животиња, стара око 60 година, умрла пре 10.000 до 15.000 година.

         „У Русији, сада готово сваке године откривамо мамуте, али је ова експедиција омогућила да први пут наиђемо на женку у изванредно очуваном стању”, казао је у телефонском разговору.

         Посматрањем залеђеног леша дошло се до још невероватнијег открића: у њему су пронађени очувано мушићно ткиво и крв.

         „Када смо пробили лед испод стомака мамута, исцурела је крв, јако тамна крв. То је најчуднији случај који сам икада видео”, казао је руски научник.

         „Како је крв могла да остане у течном стању? Стара је барем 10.000 година! А мишићно ткиво је било црвено, боје свежег меса”, додао је он.

         Руски научници наводе да су за ово откриће заслужни изузетни услови у којима се трупло женке мамута налазило хиљадама година.

         „Упала је у рупу са водом или у мочвару, вероватно до половине тела. Ту се њено тело заледило у води”, навео је Григоријев, напоменувши да је горњи део леша био је делимично поједен од тадашњих предатора.

         Извађен, леш мамута је пренет у адекватан простор како би се сачувао - обично је то шупљина у пермафросту, до следеће, овог пута међународне експедиције која ће бити обављена на лето.

         „Ово откриће нам даје реалну шансу да пронађемо живе ћелије помоћу којих је могуће реализовати клонирање мамута”, објаснио је руски научник.

         За овај пројекат, руски стручњаци потписали су прошле године споразум са контроверзним генетичаром Хвангом Ву Суком из јужнокорејске Фондације за биотехнолошка истраживања „Суам” који је 2005. први успео да клонира пса.

         У случају успеха, ДНК мамута ће бити уграђен у јајне ћелије слонице која би, као најближи преживели рођак мамута, након 22 месеца родила младунче давно изумрле врсте.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари