Американци тестирају прототип робота за откривање побуњеника-герилаца

У ГЛАВНОЈ УЛОЗИ ЈЕ ЛАБОРАТОРИЈА ТЕХНОЛОШКОГ ИНСТИТУТА У АТЛАНТИ

  • Пентагон жели робота који је у стању да „скенира“ терен на којем се утврдио противник и да на карту унесе могућа места која треба нападати

        АМЕРИЧКО Ратно ваздухопловство недавно је показало беспилотну летелицу која по форми подсећа на врх стреле и у стању је да обави сваки борбени задатак без учешћа човека.

       Америчка армија одавно има ракетне системе типа Патриот које препознају и аутоматски се наводе циљ. Остаје само да се уради неколико корака ка стварању потпуно аутоматизованог борбеног робота који ће преузети многе функције и потпуно променити наше представе о савременом рату.

       Тренутно се у лабораторији Института за технологије у Атланти испитује прототип робота који је намењен за откривање побуњеника-герилаца. Циљ пројекта је стварање робота који је у стању да „скенира“ терен на којем се утврдио противник и да на карту унесе могућа места која треба нападати.

       Ови роботи не носе оружје, њихов задатак је извиђање.

       Међутим, већ се активно разматра могућност стварања борбених робота који ће бити у стању да реално ратују. Сваки ће имати малу бојеву главу или ће користити кинетичку енергију ударца.

       Идеја да се направе овакве машине је потпуно јасна, а циљ је минимизовати људске губитке у борбеним условима. Међутим, у данашњој реалности она је мало остварива, сматра војни експерт Дмитриј Литовкин.

       „Чеченска кампања, током које се ратовало у шумама, а оне су планинске, робот не може да дејствује аутономно. Никаква машина засад није у стању да дејствује у таквим условима. То још не могу да замислим“ - каже Литовкин.

       Главни уредник недељника „Војници Русије“ Владислав Шуригин не искључује да ће такви роботи бити направљени.

       Неопходно је за њих пронаћи аутономни извор напајања.

       „Роботи у оваквој форми су одавно направљени. Углавном су испитани електроника и алгоритми за извиђање. За сада недостаје оно главно - нема аутономног извора енергије који би могао да обезбеди аутономни рад макар за 48 часова. Управо због тога се сада роботи користе као летелице. Зато што је лакше, ма колико то било чудно, одржавати робота у лету, него док се креће по земљи“.

       Пит Сингер стручњак за будуће војне технологије са Института Брукингс у Вашингтону указује да с времена на време у историји борбене технике наступа моменат, кад се појављује нешто што ће довести до потпуне промене ситуације.

       Указује да је тако било са барутом, митраљезом и атомском бомбом. Тако да и борбени роботи могу постати револуционарна технологија. То само значи да ће се њиховом појавом све проментити - почев од тактике која се примењује на бојном пољу до саме организације савремене војске. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари