БУГАРИН: Измене закона о ПКС штетне
КОМОРЕ ТРЕБА ДА БУДУ СПОНА КОЈОМ СЕ ГЛАС ПРИВРЕДЕ ПРЕНОСИ КОД ИНСТИТУЦИЈА ВЛАСТИ
ПРИМЕНА Измена закона о привредним коморама, које су ступиле на снагу 1. јануара, штетне су не само за коморски систем већ за целу домаћу привреду, оценио је председник Привредне коморе Србије (ПКС) Милош Бугарин
Тај правни акт, којим се укида обавезно чланство у привредним коморама, подразумева формирање комора од мноштва привредних организација, што ће створити проблеме у утврђивању репрезентативности представника привреде, у разговорима око економске политике са Владом или другим државним институцијама, рекао је председник ПКС .
„И да се уведе добровољно чланство, ПКС ће успети да се позиционира и да преживи, али нећемо моћи да заступамо интересе целе привреде, већ само формалних чланова“, упозорио је Бугарин, и додао да неће бити могуће ни организовање многобројних бизнис форума, националних изложби, сајамских манифестација и промотивних активности, што раде коморе у развијеним земљама света.
„Коморе треба да буду спона којом се глас привреде преноси код институција власти и уколико то немате, имате отуђење власти од привреде“, мишљења је председник ПКС.
Челник ПКС је казао да се већ пет година спроводе реформе у коморском систему у Србији и да је у томе направљен значајан напредак.
„Реформски курс мора да буде заступљен и код свих регионалних и осталих комора које чине коморски систем, што није немогуће урадити у наредне две до три године. На тај начин коморски систем у Србији био би организован по угледу на Аустрију, Немачку, Италију, Шпанију, Холандију, Француску и неке друге развијене земље Европске уније“, рекао је Бугарин.
Бугарин је навео да у ПКС сада постоји „нека категорија квази обавезног чланства“, пошто од 93.000 привредних друштава чланарину плаћа 18.000 до 20.000 организација.
„Немате јаку привреду без јаких пословних асоцијација, нити пословне асоцијације могу бити јаке без јаке привреде. То је једна синергија и то је немогуће одвојити“, поручио је председник ПКС.
У Европи постоје два начина организовања коморског система - евроконтинетални који је доминантан у земљама ЕУ и подразумева обавезно чланство и аглосаксонски којим је предвиђено добровољно учлањење.