НОБЕЛОВАЦ ГЕРДОН: За 50 година ћемо клонирати људе
МЕХАНИЗАМ КЛОНИРАЊА ЈЕ НАВОДНО ВЕОМА ЈЕДНОСТАВАН ЈЕР СЕ РАДИ
О „ПРОСТОМ КОПИРАЊУ ОНОГА ШТО ЈЕ ВЕЋ СТВОРИЛА ПРИРОДА“
Џон Гердон
КЛОНИРАЊЕ људи за 50 година биће могуће – саопштио је британски биолог Џон Гердон, овогодишњи добитник Нобелове награде за физиологију и медицину.
Већ данас клонирање људи не спада само у област фантастике. У наредним деценијама стручњаци ће усавршити процес клонирања, а то је потребно зато што је је већина генетских копија ембриона дефектна.
Гердон наглашава да је механизам клонирања веома једноставан.
„Реч је о простом копирању онога што је већ створила природа“, тврди научник.
Захваљујући јединственом открићу у руској републици Јакутији, биће могуће и клонирање мамута. Чланови међународне палеонтолошке експедиције из Русије, Кореје, САД-а, Канаде, Шведске и Велике Британије открили су остатке праисторијске животиње са сачуваним органима, у којима су пронађене живе ћелије.
Овај сензационални „примерак“ чланови експедиције уочили су на дубини од пет-шест метара. Анализа је показала присуство живих ћелија у ткиву, рекао је Гласу Русије шеф експедиције - директор Музеја мамута у Јакутску Семјон Григорјев.
Први је о таквој могућности говорио професор Кјотског универзитета Акира Иритани. Научник је предложио да се у јајну ћелију слонице унесе једро живе ћелије пронађеног мамута.
Иритани је био инспирисан успешним експериментом колеге Терухико Вакајама, који је клонирао миша, користећи ћелије које су биле замрзнуте 16 година.