Бабић: Настојимо да тему БРИКС уведемо у наратив Републике Српске, БиХ и региона
- 21:36 23.05.2025.
- 0 коментара
- Штампај
БАЊАЛУКА: КОНФЕРЕНЦИЈА „МОГУЋНОСТИ САРАДЊЕ СА БРИКС ПЛУС – РУСКО ИСКУСТВО И СРПСКА ВИЗИЈА“
* Др Дмитриј СУСЛОВ, заменик директора Центра за свеобухватне европске и међународне студије на Факултету за светску економију и међународне односе Високе школе економије у Москви, говорио је о политичкој важности БРИКС+ за Србију и Републику Српску, истичући потенцијале за стратешко зближавање у новонастајућем светском систему
* Николaј ЈАКУШЕВ, научни сарадник Вологодског научног центра РАН и експерт на више међународних платформи, укључујући и ТВ BRICS, представио је нове облике економске сарадње у условима санкција, са нагласком на адаптабилност и потенцијал преноса руског модела на балкански регион
* Скупу се онлајн обратио и проф. др Ши ЧИ-ЈУ, заслужени професор и директор Центра за студије Глобалног Југа Универзитета Тонгји у Шангају, који је говорио о месту и улози Кине у трансформацији глобалних односа у оквиру БРИКС+
_______________________________________________________________
У БАЊАЛУЦИ је одржана дводневна конференција „Могућности сарадње са БРИКС плус - руско искуство и српска визија“.
Основни циљ конференције је подстицање стручне расправе о могућностима за унапређење сарадње између земаља БРИКС-а и партнерских држава, као и анализа досадашњих искустава, изазова и перспектива руско-српских односа.
Посебан акценат стављен је на јачање веза између Републике Српске, Србије и земаља БРИКС-а.
- Један од највећих стимуланса за ту сарадњу јесте то што је српски народ жељан алтернатива и у смислу онога што ми расправљамо у академији и о чему расправљамо као народи и алтернативе што се тиче правца. Јер, политика која се водила све три деценије, врло је мало дала Србима - навела је Јекатерина Генадјевна Ентина, саветница извршног директора Фонда за подршку јавне дипломатије А. М. Горчакова.
Председница Књижевног удружења "Сусрет" из Требиња Милана Бабић истакла је да је циљ да се тема БРИКС-а уведе у наратив Српске.
- Покушавамо да пробијемо лед, да тему БРИКС уведемо у наратив Републике Српске, БиХ и региона. Уједно да се позиционирамо тако да постанемо својеврсни мост између истока и запада - заључила је Бабићева.
Први експертски округли сто, који је модерирала проф. др Јекатерина Ентина, окупио је водеће стручњаке у области међународних односа и развојне политике.
Доц. др Жељко Будимир, министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске, излагао је на тему супротстављања неоколонијализму у контексту БРИКС+, представивши могућности примене руских искустава у заштити суверенитета и економских интереса Републике Српске.
Др Дмитриј Суслов, заменик директора Центра за свеобухватне европске и међународне студије на Факултету за светску економију и међународне односе Високе школе економије у Москви, говорио је о политичкој важности БРИКС+ за Србију и Републику Српску, истичући потенцијале за стратешко зближавање у новонастајућем светском систему.
Николaј Јакушев, научни сарадник Вологодског научног центра РАН и експерт на више међународних платформи, укључујући и ТВ BRICS, представио је нове облике економске сарадње у условима санкција, са нагласком на адаптабилност и потенцијал преноса руског модела на балкански регион.
Скупу се онлајн обратио и проф. др Ши Чи-Ју, заслужени професор и директор Центра за студије Глобалног Југа Универзитета Тонгји у Шангају, који је говорио о месту и улози Кине у трансформацији глобалних односа у оквиру БРИКС+.
У другом панелу, чији је концепт постављен тако да осветли визију мултиполарности из перспективе глобалног југа, учествовали су истакнути стручњаци из Кине, Бразила и Србије.
Проф. др Драгана Митровић са Факултета политичких наука Универзитета у Београду и председница Института за азијске студије, анализирала је кинеску стратешку визију за БРИКС+ и њен допринос изградњи инклузивнијег и правичнијег светског поретка.
Паулу Ногеира Батиста – млађи, бивши потпредседник Нове банке развоја и извршни директор ММФ-а, у свом излагању се осврнуо на економску алтернативу коју БРИКС пружа глобалном Југу.
Проф. др Алексис Дантас са Државног универзитета у Рио де Жанеиру представио је визију развојне стратегије у Бразилу и њену корелацију са БРИКС+ пројектима.
Проф. др Ентина говорила је и о значају јавне дипломатије, улози знања као средства међународног позиционирања, као и о улози Србије и Републике Српске у креирању међународних платформи сарадње.
Завршно излагање у овој сесији имала је Анастасија Котова, руководилац пројеката у Фонду Горчаков, која је представила моделе руске јавне дипломатије и њихову примену у изградњи отвореног, инклузивног дијалога у оквиру БРИКС+.
Панел је закључен излагањем проф. др Јанка Бачева, редовног професора Правног факултета при Међународном словенском универзитету у Македонији, који је у свом излагању на тему „Политички значај БРИКС-а за Македонију – перспективе и могућности за стратешко приближавање ради заштите македонских националних интереса“ осветлио значај БРИКС+ формата за националну политику и безбедносне приоритете Северне Македоније.
Конференција је закључена омладинским округлим столом, током ког су представљени резултати пројектног рада младих истраживача из Русије, земаља Заједнице независних држава, Бразила, Египта, Индонезије, Етиопије, Уједињених Арапских Емирата, Србије, Босне и Херцеговине, Хрватске, Северне Македоније и других балканских и европских земаља.