Москва: САД и НАТО и даље игноришу наше безбедносне захтеве – уследиће и војно-техничке мере
О РУСКОМ УТУКУ НА УТУК ОБАВЕШТЕН АМБАСАДОР САД ЏОН САЛИВАН – У МИП РФ БИО САМО 15 МИНУТА
* МИП РФ појаснило да се ИГНОРИСАЊЕ односи на одбијање захтева Москве да се НАТО више не шири на исток, на повлачење „букурештанске формуле” да ће „Украјина и Грузија постати чланице НАТО-а” и на одбијање захтева да алијанса на територији држава које су раније биле у саставу СССР и нису чланови алијансе не праве војне базе и не користи њихова инфраструктура за извођење било каквих војних активности
* Посебно нагласило да је амерички одговор незадовољавајући и поводом инсистирања РФ да се војни потенцијали НАТО врате у стање из 1997. године. Па своју централну тачку формулисало овако: „У недостатку спремности америчке стране да се договори о чврстим, правно обавезујућим гаранцијама за обезбеђивање наше безбедности од САД и њихових савезника, Русија ће бити принуђена да одговори, укључујући спровођење мера војно-техничке природе“
________________________________________________________
РУСИЈА је, као што је и најављивала, објавила одговор на одговор Вашингтона поводом „безбедносних гаранција“ на којима инсистира Москва.
Истовремено је у Министарство иностраних послова РФ био позван амбасадор САД Џон Саливан.
Задржао се само 15 минута.
Одговор Русије (утук на утук) написан је на десет страница.
У њему се наглашава да америчка страна „није дала конструктиван одговор на основне елементе нацрта уговора са Сједињеним Државама који је припремила руска страна о безбедносним гаранцијама“.
Министарство иностраних послова РФ је појаснило да се та оцена односи на одбијање захтева Москве да се НАТО више не шири на исток, на повлачење „букурештанске формуле” да ће „Украјина и Грузија постати чланице НАТО-а” и на одбијање захтева да алијанса на територији држава које су раније биле у саставу СССР и нису чланови алијансе не праве војне базе и не користи њихова инфраструктура за извођење било каквих војних активности.
Џон Саливан улази у Министарство
иностраних послова РФ
Руско министарство је посебно нагласило да је амерички одговор незадовољавајући поводом инсистирања РФ да се војни потенцијали НАТО, укључујући ударне системе и инфраструктуру, врате у стање из 1997. године.
Тада су Русија и НАТО потписали свој „темљени акт“ о међусобним односима и сарадњи.
У руском утуку је централна тачка формулисана овако:
„У недостатку спремности америчке стране да се договори о чврстим, правно обавезујућим гаранцијама за обезбеђивање наше безбедности од Сједињених Држава и њихових савезника, Русија ће бити принуђена да одговори, укључујући спровођење мера војно-техничке природе“.
У том документу се указује да нема „инвазије на Украјину“ и да није ни планирана. Уз оцену:
„Оптуживање Русије за ескалацију (поводом Украјине) нису ништа друго него покушај да се изврши притисак и обезвреде руски предлози за договор о безбедносним гаранцијама“.
Министарство иностраних послова РФ је у одговору навело и да руске обавезе по Будимпештанском меморандуму из 1994. немају никакве везе са унутарукрајинским сукобом, а такође је подсетило да је губитак територијалног интегритета од стране државе настао као резултат унутрашњих процеса.
У тексту документа се истиче да је за решавање ситуације око Украјине неопходно да Кијев поштује споразуме из Минска, а Запад да престане да упумпава оружје у ту земљу и да из ње повуче све своје инструкторе.
У утуку се закључује:
„Све већа војна активност Сједињених Држава и НАТО директно на руским границама је алармантна, а наше црвене линије и кључни безбедносни интереси, као и суверено право Русије да их заштити, и даље се игноришу... Захтеви за повлачење трупа из одређених региона на територији Русије су неприхватљиви и подривају изгледе за постизање стварних споразума“.